SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple prezentuje raport o cyberbezpieczeństwie. Firma nie chce zezwolić na sideloading

Apple opublikował nowy raport na temat bezpieczeństwa. Firma nie zamierza wprowadzać sideloadingu aplikacji i tłumaczy to zagrożeniem ze strony cyberprzestępców.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Unia Europejska nakłada coraz większą presję na Apple popychając amerykańską firmę w kierunku zezwolenia na sideloading zewnętrznych aplikacji. Koncern nie jest jednak chętny do kooperacji w tej kwestii i na swoją obronę publikuje raport na temat bezpieczeństwa tego typu rozwiązania. Według Apple środowisko iOS jest znacznie bezpieczniejsze od Androida, ze względu na zamknięty ekosystem, który nie dopuszcza zewnętrznych aplikacji. Co za tym idzie, istnieje mniejsze ryzyko pobrania przez użytkownika złośliwego oprogramowania.

Apple nie chce zezwolić na Sideloading

Sideloading polega na instalowaniu aplikacji pochodzących spoza oficjalnych sklepów, czyli Google Play w przypadku urządzeń z Androidem oraz App Store w przypadku Apple. Metoda ta pozwala na uruchomienie oprogramowania, które nie zostało dopuszczone do obiegu. Jest ona niezwykle przydatna dla osób pochodzących z krajów, w których konkretne aplikacje nie są możliwe do pobrania.

System Android jest środowiskiem otwartym i zezwala na sideloading treści wymagając od użytkownika jedynie potwierdzenia podczas instalacji. Inaczej to wygląda w przypadku systemów Apple, gdzie sideloading jest sprzeczny z polityką firmy i wewnętrznymi zabezpieczeniami iOS.

Faktycznie, sideloading może być bardzo przydatną opcją, problem tkwi w tym, że użytkownik nie zawsze jest w stanie ocenić, czy instalowana aplikacja nie wyrządzi szkód na urządzeniu. Tego typu oprogramowania stanowią idealną przykrywkę dla keyloggerów stworzonych przez cyberprzestępców w celu zdobycia wrażliwych danych użytkowników. O tym też mówi Apple w swoim najnowszym raporcie.

Koncern zaznacza, że aplikacje zewnętrzne, które nie pochodzą z oficjalnych sklepów z aplikacjami, mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla użytkowników smartfonów.

W przypadku zezwolenia na sideloading aplikacji użytkownicy musieliby stale uważać na oszustów, nie wiedząc komu lub czemu mają ufać. W rezultacie spadłaby ilość pobieranych aplikacji, na czym straciliby również ich producenci — czytamy w raporcie.

Android znacznie mniej szczelny od iOS

Apple w raporcie przytacza również badania dotyczące systemu Android. Wykazały one, że urządzenia działające na Androidzie były nawet 15 razy częściej infekowane przez szkodliwe aplikacje, niż iPhone’y. Główną przyczyną tego stanu rzeczy, ma być możliwość pobierania aplikacji na systemach z Androidem z dowolnych, często niebezpiecznych źródeł.

Raport na temat bezpieczeństwa Apple’a został sporządzony na podstawie ponad 150 badań i publikacji prasowych firm i portali zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa. Dane wykorzystane przez amerykański koncern pochodzą z przekroju lat od 2014 do br. W ten sposób Apple chce udowodnić wyższość zabezpieczeń systemowych iOS nad Androidem i prawdopodobnie starać się odroczyć ewentualny przymus umożliwienia sideloadingu aplikacji.

Dołącz do dyskusji: Apple prezentuje raport o cyberbezpieczeństwie. Firma nie chce zezwolić na sideloading

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D.E.R.I.C.K
Brednie. Ja pokazuje historia to oficjalny sklep Google Play jest największym zagrożenie dla ekosystemu Androida. Ilość śmieciowych, podejrzanych aplikacji jest tam ogromna. Google nie tylko nie panuje na aplikacjami a wręcz tworzy parasol ochronny nad szemranymi deweloperami. Niewygodne opinie są blokowane a ich śmieszny Play Protect szpieguje co ludzie instalują z innych źródeł, bo tylko do tego służy. To rzekome zabezpieczenie to fikcja i straszk na laików informatycznych. Korporacja szajki przestępców, która zarabia na kłamliwej socjotechnice. Mają i będą mieć mnie nieustannie na karku. Apple ma przez to dobrą wymówkę. Jak uczy historia kapitalizm to dążenie do monopolu korporacji i eliminacja konkurencji wszelkimi sposobami.
0 0
odpowiedź
User
niezadowolony
Apple nie pozwala na łatwą instalację aplikacji spoza własnego sklepu, nie pozwala na zamieszczenie w sklepie przeglądarek z silnikiem innym niż "jedyny słuszny", nie pozwala na wykorzystanie przez aplikacje płatności zbliżeniowych innych niż Apple Pay. Ile można!
0 0
odpowiedź