SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KNF zezwoliła Billon Solutions na wydanie e-pieniądza. Szefem spółki Wojciech Kostrzewa

Polsko-brytyjski fintech Billon Solutions otrzymał zezwolenie KNF na prowadzenie działalności jako instytucja pieniądza elektronicznego. To pierwsze zezwolenie w Polsce dla emitenta pieniądza elektronicznego opartego o technologię blockchain. Dzięki zezwoleniu Billon będzie mógł świadczyć usługi wykorzystujące pieniądz elektroniczny na terenie całej Unii Europejskiej.

Spółka Billon Solutions uzyskała zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego (e-money). Jest to pierwsze tego typu zezwolenie wydane w Polsce przez KNF.

Jak informuje firma dzięki otrzymanemu zezwoleniu będzie mogła świadczyć szereg usług płatniczych, takich jak prowadzenie rachunku pieniądza elektronicznego, wydawanie instrumentów płatniczych, dokonywanie transakcji, czy wymiana walut. Licencja uprawnia też Billon do wydawania pieniądza elektronicznego, którego wartość jest taka sama, jak gotówki i pieniędzy na rachunku bankowym.

- Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego - zaznacza Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy Billon. - Mogą to być przelewy P2P, mikropłatności za treści multimedialne, czy e-commerce, albo wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych.

W pierwszej kolejności Billon planuje wykorzystać licencję na swoim rodzimym rynku, czyli w Polsce. Otrzymane zezwolenie umożliwi jednak firmie prowadzenie działalności również poza terytorium Polski, w obrębie całej Unii Europejskiej.  Taką możliwość daje tzw. paszportyzacja, czyli zawiadomienia przez KNF właściwych organów nadzoru innych państw UE. W praktyce oznacza to, że Billon będzie mógł świadczyć usługi w innych krajach Unii bez konieczności przechodzenia przez proces licencyjny w każdym z nich.

Billon złożył wniosek o licencję w sierpniu 2018 r. Przez kolejne miesiące procesu licencyjnego spółka wykazała zgodność swojej technologii DLT z regulacjami oraz potwierdziła odpowiedni poziom jej bezpieczeństwa. Jak informuje grupa już wcześniej licencje nadzoru finansowego otrzymały jej inne spółki. Billon Financial Ltd. posiada od 2017 r. licencję Małej Instytucji Pieniądza Elektronicznego (Small E-Money Institution - SEMI) wydaną przez brytyjską komisję nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority). W 2018 r. licencję KNF dla małej instytucji płatniczej otrzymała też inna polska spółka z grupy Billon, Billon Digital Services.

Czym jest pieniądz elektroniczny?

Billon Solutions zaznacza, że pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Umożliwia użytkownikom przechowywanie środków pieniężnych na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych.

Polska interpretacja pojęcia pieniądza elektronicznego jest jednak bardzo wymagająca. Dla krajowego nadzoru finansowego pieniądzem elektronicznym nie były popularne w Unii Europejskiej karty pre-paid, operujące w rzeczywistości pieniędzmi zapisanymi na serwerach bankowych. UKNF stał na stanowisku, że pieniądz elektroniczny musi być przechowywany bezpośrednio na instrumentach użytkowników, czyli np. na kartach, telefonach, czy tabletach. Takie wymaganie adresuje technologia rozproszonego rejestru opracowana przez Billon, gdzie pieniądze są przechowywane na aplikacjach użytkowników, poza kontrolą jakichkolwiek pośredników.

Pieniądz elektroniczny oferowany przez Billon ma być atrakcyjnym rozwiązaniem dla korporacji pozwalając na obniżenie kosztów obrotu pieniężnego. Od momentu zarejestrowania rachunku w systemie blockchain, przedsiębiorstwo sprawuje całkowitą kontrolę nad obiegiem pieniądza. Nie potrzebuje do tego systemu bankowego, pośredników, ani sesji clearingowej oraz nie jest ograniczane godzinami nocnymi i weekendami.

Według Billon Solutions pieniądz elektroniczny to szybszy i tańszy pieniądz, który jest lepszym narzędziem wynagradzania, zwłaszcza tymczasowych pracowników i współpracowników oraz klientów w ramach promocji produktu czy serwisu.

Kostrzewa przez 13 lat był związany z Grupą ITI

Wojciech Kostrzewa przez ostatnie 13 lat był prezesem Grupy ITI. Ponadto w latach 2005-2017 zasiadał w radzie nadzorczej Grupy TVN (której głównym akcjonariuszem do 2015 roku była Grupa ITI).

Wcześniej przez 14 lat pracował w branży bankowej - był kolejno prezesem Polskiego Banku Rozwoju i BRE Banku (dziś mBank) oraz zarządzał działalnością Commerzbanku w Europie Środkowej i Wschodniej. Obecnie Wojciech Kostrzewa jest członkiem rady dyrektorów szwajcarskiej grupy Stadler Rail oraz rad nadzorczych spółek z grupy ubezpieczeniowej ERGO Hestia.

Pełni też funkcję wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu oraz wiceprezydenta Konfederacji Lewiatan.

Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech, studiował też na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do dyskusji: KNF zezwoliła Billon Solutions na wydanie e-pieniądza. Szefem spółki Wojciech Kostrzewa

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grecja
A później padnie jakiś serwer (zdarzyło się wielokrotnie) albo umrze jedyna osoba znająca hasła do najniższego poziomu wirtualnego sejfu (też się zdarzyło) i pyk, pieniędzy nie ma?
0 0
odpowiedź
User
w
zyski beda realne straty wirtualne tylko dla kogo ? J 23 znowu nadaje
0 0
odpowiedź
User
lp
stara agentura ciagle przy korytku
0 0
odpowiedź