Co Polacy lubią chrupać?
Według badania TNS OBOP słone przekąski kojarzą się nam przede wszystkim z czymś szybkim i przyjemnym, do zjedzenia pomiędzy posiłkami oraz z czymś, czego nie trzeba spożywać tradycyjnie przy stole, ale tam gdzie dopadnie nas głód lub ochota. Słone przekąski, tj. paluszki, precle, orzeszki, chipsy i chrupki obok jogurtów, deserów mlecznych oraz ciastek paczkowanych są najchętniej spożywanymi przekąskami w Polsce. Polscy konsumenci spośród słonych przekąsek najczęściej spożywają: słone paluszki i precelki (54% Polaków w wieku 10-55 lat), następnie chipsy (42%) i chrupki (35%), a także orzeszki (33%).
Słone przekąski spożywamy głównie za względu na ich charakterystyczny słony smak, natomiast spośród dostępnej różnorodności smaków chipsów i chrupek najczęściej sięgamy po: chipsy paprykowe, cebulowe oraz bekonowe.
Słone przekąski najczęściej spożywamy w domu (67%) - indywidualnie, w towarzystwie znajomych lub z rodziną. Jeśli spożywamy je poza domem to najczęściej w pracy lub w szkole, na ulicy w drodze do pracy lub szkoły lub będąc z wizytą u znajomych.
Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że czynnościami najczęściej towarzyszącymi spożywaniu słonych przekąsek jest oglądanie telewizji, a także spotkania towarzyskie i rodzinne. Chrupanie towarzyszy nam również w trakcie odpoczynku i czytania oraz w pracy zawodowej i podczas uczenia się.
Najczęściej wymieniane powody, dla których Polacy sięgają po słone przekąski, to: uczucie głodu, chęć sprawienia sobie przyjemności i przegryzienia czegoś między posiłkami oraz rozładowanie napięcia w sytuacjach stresowych (np. podczas nauki, jazdy samochodem lub w trakcie rzucania palenia).
Zwolennicy słonego chrupania najczęściej kupują te produkty w dużych sklepach spożywczych, super - i hipermarketach, kioskach, na stacjach benzynowych, w pubach, kawiarniach, kinie oraz szkole.
Dołącz do dyskusji: Co Polacy lubią chrupać?