SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz bliżej zakazu sprzedaży alkoholu nocą na stacjach benzynowych. "Projekt gotowy"

Projekt zakazujący sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych nocą jest już gotowy - powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zakaz mógłby obowiązywać już 1 stycznia 2025 r., ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacjach społecznych. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego uważa, że pomysł resortu może naruszać konstytucję. 

fot. Shutterstock.com/PhotoDaxfot. Shutterstock.com/PhotoDax

Minister zdrowia chce zakazania sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach: 22 - 6. Leszczyna zaznaczyła, że projekt jest już gotowy i został skierowany do zespołu do spraw programowania prac rządu. Dodała, że chciałaby, aby projekt po wakacjach trafił do Sejmu.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że konsultacje społeczne projektu nie będą skracane. "Rozumiem, że bardzo wiele podmiotów będzie się chciało wypowiedzieć: podmiotów gospodarczych, ale pewnie także ngo-sów i w ogóle strona społeczna. Wszystkie uwagi przeczytamy z należytą uwagą i będziemy się do nich oczywiście odnosić" - powiedziała.

Pytana o proponowaną w projekcie datę wejścia w życie ograniczenia sprzedaży alkoholu, wskazała na 1 stycznia 2025 r. "Mówiliśmy o pierwszym stycznia 2025 r. Natomiast zawsze vacatio legis jest decyzją ostatecznie podejmowaną po konsultacjach społecznych" - zaznaczyła.

Prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wiwała uważa, że pomysł resortu zdrowia może naruszać konstytucję. - Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie budzi poważne wątpliwości pod względem zgodności z krajowym porządkiem prawnym, zwłaszcza z wymogami konstytucji dotyczącymi równości wobec prawa oraz zasadności ograniczenia praw przedsiębiorców" - stwierdził prezes Wiwała.

Wskazał, że produkty alkoholowe stanowią "ważny element" pełnej oferty handlowej sklepów przy stacjach paliw. "W Polsce wykształcił się model stacji paliw, które poza samym paliwem oferują klientom szeroką ofertę udogodnień i usług dodatkowych - od myjni, poprzez bary i restauracje, aż po pełnoskalowe sklepy spożywcze" - zauważył Wiwała. Zaznaczył, że taki sklep działający przy stacji benzynowej jest obecnie typowym punktem handlowym branży FMCG, który - jak stwierdził - konkuruje o klientów z sieciami sklepów osiedlowych i dyskontami.

"Bez wątpienia wypowiedzi przedstawicieli administracji rządowej wzbudzają medialne zainteresowanie, ale nic nie wskazuje na to, by prezentowane pomysły przybliżały nas do systemowego ograniczenia skali problemów alkoholowych i związanych z nimi szkód społecznych" - ocenił Wiwała. 

W pierwszym półroczu 2024 roku kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych - to dane Biura Ruchu Drogowego KGP.

Alkoholizm poważnym problemem w Polsce

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w raporcie z 2022 r. zwróciła uwagę, że 1,5 mln dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach alkoholików. To 21,5 proc. dzieci w Polsce i 4 proc. populacji Polski. Blisko 500 tys. spośród tych dzieci znajduje się w dramatycznej sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. Stanowią one 7,2 proc. dzieci w Polsce.

W otoczeniu alkoholików żyje około 1,5 mln osób dorosłych (współmałżonkowie, rodzice) - to 4 proc. populacji Polski. Około 2 mln osób (dorośli i dzieci) to ofiary przemocy domowej w rodzinach z problemem alkoholowym (dwie trzecie osób dorosłych i dwie trzecie dzieci z tego rodzaju rodzin). 5,2 proc. społeczeństwa polskiego jest ofiarami przemocy domowej związanej z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Z raportu PARPA wynika też, że alkohol odpowiada rocznie za śmierć nawet 35 tys. osób i tworzy wielomiliardowe koszty dla państwa.

Systematycznie od 2002 roku zwiększa się dostępność ekonomiczna napojów alkoholowych - to wnioski "Raportu 2023. Uzależnienia w Polsce" Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Za średnie miesięczne wynagrodzenie w 2022 r. można było kupić o blisko 140 proc. więcej butelek piwa o pojemności 0,5 l niż w 2002 roku i ponad 140 proc. więcej butelek wódki 40 proc. o pojemności 0,5 l. "Od 15 lat spożycie wynosi nie mniej niż 9 litrów 100-proc. alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca" - podkreślili eksperci.

Dołącz do dyskusji: Coraz bliżej zakazu sprzedaży alkoholu nocą na stacjach benzynowych. "Projekt gotowy"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
uśmiechnięta POlska
mało brakuje sklepów całodobowych lub żabek .....a poza tym tak odradza się KOmuna .......a czego jutro zakażą kupować chipsów ??
odpowiedź