Czynniki zewnętrzne i słaba edukacja najczęstszą przyczyną popadania w długi
Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że przyczyną popadania w zadłużenie są czynniki zewnętrzne, czyli sytuacje losowe. Duża grupa widzi przyczynę także w naszej niewystarczającej edukacji finansowej - wynika z badania TNS Polska.
Według 33 proc. osób biorących udział w badaniu o popadaniu w długi decydują najczęściej utrata pracy, choroba, dziedziczenie długu, czy upadłość firmy, czyli czynniki zewnętrze, niezależne od nas sytuacje losowe, które mogą przytrafić się każdemu.
Wcześniejsze badania wskazują także na kwestię niewystarczającej edukacji finansowej w naszym kraju. 37 proc. badanych przyznaje, że powodem zadłużenia jest brak umiejętności dbania o pieniądze, której nie nauczyli się w szkole lub w domu.
17 proc. respondentów uczestniczących w ostatnim badaniu stwierdziło, że każdy z nas może wpaść w problemy z nadmiernym zadłużeniem. W porównaniu z badaniami prowadzonymi w przeszłości rośnie odsetek osób, które przyczyn wpadania w nadmierne zadłużenie upatrują w złym gospodarowaniu osobistymi finansami.
Tylko niektórzy badani (9 proc.) kojarzą popadanie w zadłużenie z cechami charakteru i osobowości - rozrzutnością, nieumiejętnością odmawiania sobie przyjemności, czy też byciem osobą bezradną (6 proc.) lub o słabym charakterze (4 proc.).
Ponadto z badania wynika, że prawie dziewięciu na dziesięciu respondentów (88 proc.) szukałoby pomocy, aby wyjść z zadłużenia.
Badanie "Polacy o zadłużeniu" zostało zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie Grupy Kruk w maju 2014 r.
Dołącz do dyskusji: Czynniki zewnętrzne i słaba edukacja najczęstszą przyczyną popadania w długi