Cztery oferty w konkursie na rezerwację częstotliwości DAB+. Jakich stacji będzie można słuchać?
Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o czterech podmiotach, które chcą być operatorami multipleksów lokalnych cyfrowego radia DAB+ w siedmiu lokalizacjach. Znamy już większość stacji, które będą stamtąd nadawane.
Konkurs rozpisany przez UKE w kwietniu dotyczy nadawania w siedmiu lokalizacjach i ich okolicach: Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie. Emisja może odbywać się z więcej niż jednego nadajnika w danej lokalizacji. Swoje oferty zgłosiły firmy: Transmisja (operator FM na Podkarpaciu), PSN Infrastruktura (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i DAB+ w Łodzi), DABCOM (operator już istniejącej emisji eksperymentalnej DAB+ w Andrychowie) i BCAST (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i eksperymentalnych emisji DAB+ w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach).
Wszystkie te podmioty chcą być operatorami technicznymi multipleksów DAB+. UKE nie zdradza jeszcze, które firmy starają się o to w 7 lokalizacjach, a które tylko w wybranej.
Zupełnie nowe emisje w DAB+
Na razie w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. Są to Jedynka, Dwójka, Trojka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. W Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach w DAB+ nadawane są testowo przez BCAST rozgłośnie lokalne i nie tylko. Na przykład w Warszawie to: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Radio Muzo.fm. Testy w DAB+ prowadzą także Radio Bielsko i Radio Andrychów.
Wspomniany wyżej konkurs dotyczy już regularnej emisji i rezerwacji częstotliwości do 30 czerwca 2030 roku. Niewykluczone, że już jesienią albo na przełomie 2021 i 2022 roku taka regularna emisja w siedmiu lokalizacjach może się rozpocząć. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła już koncesji rozgłośniom chcącym nadawać w większości multipleksów lokalnych. W Poznaniu, Rzeszowie i Tarnowie są jeszcze wolne miejsca na multipleksie. Już w marcu KRRiT zamieściła ogłoszenia w tej sprawie.
Jakich stacji będzie można słuchać dzięki nowym multipleksom?
Częstochowa
Bezpieczna Podróż
Disco Radio
Mega Radio
Radio Express FM
Radio Fiat
Radio Jasna Góra
Radio MUZO.FM
Radio Nuta
Radio Open FM
Radio Profeto
Twoja Polska Stacja
Katowice
Bezpieczna Podróż
Disco Radio
Mega Radio
Radio Express FM
Radio Imperium
Radio MUZO.FM
Radio Nuta
Radio Open FM
Radio Profeto
Poznań
Bezpieczna Podróż
Disco Radio
Mega Radio
Radio MUZO.FM
Radio Nuta
Radio Open FM
Radio Profeto
Wasze Radio FM
+ rozgłośnie, które uzyskają koncesję po ogłoszeniu KRRiT z dn. 30.03 o możliwości uzyskania / rozszerzenia koncesji.
Rzeszów
Bezpieczna Podróż
Radio Leliwa
Radio MUZO.FM
Radio Open FM
Radio Profeto
+ rozgłośnie, które uzyskają koncesję po ogłoszeniu KRRiT z dn. 29.03 o możliwości uzyskania / rozszerzenia koncesji.
Tarnów
Bezpieczna Podróż
Radio Open FM
Radio Profeto
Trendy Radio
+ rozgłośnie, które uzyskają koncesję po ogłoszeniu KRRiT z dn. 19.10.2020 o możliwości uzyskania / rozszerzenia koncesji, zgłosiło się Radio RDN Małopolska.
Toruń
Bezpieczna Podróż
Radio MUZO.FM
Radio Open FM
Radio Profeto
Radio Toruń
Warszawa
Bezpieczna Podróż
Disco Radio
Mega Radio
Radio Kolor
Radio MUZO.FM
Radio Nuta
Radio Open FM
Radio Profeto
W multipleksach lokalnych wykorzystane zostaną kanały: Częstochowa 12D, Katowice 12C, Poznań 5C, Rzeszów 9B, Tarnów 9C, Toruń 6C, Warszawa 10B.
Czołowi nadawcy komercyjni sceptyczni wobec DAB+, więc korzystają nowi gracze
Sukces DAB+ zależy od popularności tego systemu wśród największych graczy rynku radiowego. Mimo inwestycji i wysiłków Polskiego Radia, czołowi nadawcy komercyjni podchodzą sceptycznie do cyfrowego radia. - Digital Audio Broadcasting jest jednym wielkim nieporozumieniem i w żadnym razie nie będzie sukcesem. O ile wróżono śmierć radia w związku z rozwojem internetu, o tyle te przepowiednie się nie sprawdziły. Oczywiście coraz więcej osób słucha radia przez internet, musimy poszerzać tam swoją ofertę, personalizować stacje, oferować podcasty, ale obecnie przyszłość radia nie wygląda źle - mówił przed rokiem w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF. Zarówno RM FM, jak i Eurozet, ZPR (Radio Eska) nadają tematyczne stacje radiowe w internecie. DAB+ byłoby naturalnym miejscem, w którym mogłyby się znaleźć. Minusem tej technologii jest jednak zasięg. W przypadku radia cyfrowego albo jest sygnał albo go nie ma. W przypadku analogowego radia FM można słuchać rozgłośni z dalszych nadajników na przykład w mono lub z lekkim szumem. Osoby, które miały okazję korzystać z DAB+ narzekają też na jakość dźwięku, która bywa gorsza niż w przypadku transmisji internetowych, czy FM.
Zobacz także: KRRiT tłumaczy opóźnienia w DAB+ pandemią
Szansa dla mniejszych graczy
Choć największe koncerny z dystansem podchodzą do DAB+, to cyfrowe radio jest okazją do rozszerzenia zasięgu dotychczas lokalnych graczy. Na przykład Radia Profeto, katolickiej rozgłośni, która w FM jest dostępna tylko w części Małopolski. Teraz pojawi się w 7 wspomnianych wcześniej lokalizacjach na terenie całego kraju w DAB+. W nowych multipleksach swoje Radio Open FM będzie mieć też Wirtualna Polska.W Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Częstochowie pojawi się natomiast Radio Nuta, które do tej pory było dostępne tylko w Bielsku-Białej. Odbiorniki do DAB+ można kupić już za 100 zł. Do ich zakupu powinna jednak przekonywać oferta programowa. Na razie jest ona rozszerzeniem do analogowej emisji w FM. Być może wraz z rozbudowaniem sieci nadajników i uruchomieniem kolejnych multipleksów to się zmieni.
Dołącz do dyskusji: Cztery oferty w konkursie na rezerwację częstotliwości DAB+. Jakich stacji będzie można słuchać?