Europejczycy nie znają numeru 112
Dwóch na trzech Europejczyków nie wie o istnieniu ratunkowego numeru 112.
Tak twierdzą grupy nacisku i europosłowie, którzy rozpoczęli kampanię promocyjną telefonu 112.
Grupa europejskich parlamentarzystów wystosowała nawet specjalny apel do Komisji Europejskiej. Posłowie twierdzą, że ratunkowy numer jest w Unii za mało znany, a mógłby, według szacunków, ratować życie nawet pięciu tysięcy ludzi rocznie.
Zaangażowana w kampanię brytyjska europosłanka Diane Wallis mówi, że w jej kraju tylko co piąty mieszkaniec wie co to jest telefon 112. Podkreśla, że na początek odpowiednie reklamy można by umieścić na lotniskach, turyści bowiem bardzo często bywają w trudnych sytuacjach. Jednocześnie na swojej stronie internetowej Towarzystwo Wspierania Numeru Ratunkowego 112 umieściło własną petycję pod adresem Komisji Europejskiej. Do tej pory swoje podpisy złożyło półtora tysiąca osób.
Numer ratunkowy 112 został wprowadzony w Europie w 1991 roku. Obecnie działa też w Polsce. łączy z różnymi ośrodkami ratowniczymi, np. centrami zarządzania kryzysowego czy miejscową policją. Krytycy twierdzą jednak, że operatorzy działają niesprawnie i często mają kłopoty z obcymi językami.
Dołącz do dyskusji: Europejczycy nie znają numeru 112