Freedom House: zmalała wolność w Polsce, publiczne media tak jak na Węgrzech oczerniają opozycję
W Polsce, tak samo jak na Węgrzech, publiczne media w ub.r. oczerniały opozycję, ponadto władze utrudniały działalność organizacji pozarządowych - uważa organizacja Freedom House. Oceniła, że poziom wolności w naszym kraju zmalał o 4 pkt do 84 w 100-punktowej skali.
W opublikowanym właśnie raporcie Freedom House Polska znalazła się wśród krajów określonych jako wolne. Poziom wolności politycznej i obywatelskiej u nas określono na 84 w 100-punktowej skali, w skali roku zmalał on o 4 pkt.
W komentarzu organizacja stwierdziła, że w ub.r. w Polsce nastąpiły podobne wydarzenia i zmiany jak na Węgrzech. - W obu krajach w publicznych mediach pojawiło się oczernianie opozycji, oba wprowadziły przepisy mające na celu ograniczenie działalności organizacji pozarządowych. W Polsce rządząca partia forsowała próbę przejęcia kontroli politycznej nad sądownictwem, procedując przepisy, które wpłyną na Sąd Najwyższy, sądy lokalne i radę odpowiedzialną za mianowanie sędziów (czyli Krajową Radę Sądownictwa - przyp.) - opisano w raporcie Freedom House.
W krajach określonych jako całkowicie wolne mieszka 39 proc. globalnej populacji. Szwecja, Norwegia i Finlandia uzyskały maksymalną liczbę 100 pkt, Holandia i Kanada - po 99, Australia i Urugwaj 98, a Dania - 97. Niemczech i Wielkiej Brytanii przyznano po 94 pkt, Francji - 90, a USA - 86.
Za częściowo wolne uznano 58 krajów, w których mieszka 30 proc. ludzi z całego świata, a za niewolne - 49 krajów z 37 proc. globalnej populacji. Nepalowi przyznano zaledwie 1 pkt, Sudanowi Południowemu - 2, a Turkmenistanowi i Zachodniej Saharze - po 4. Natomiast w Syrii wartość tego wskaźnika określono na -1. Chiny dostały 14 pkt, Rosja - 20, Białoruś - 21, Kuba - 14.
Wg Freedom House media w Polsce nie są już całkowicie wolne
W maju ub.r. Freedom House opublikowało raport dotyczący poziomu wolności tylko w branży mediów. W tym zakresie Polska w 100-punktowej skali uzyskała 34 pkt, o 6 więcej niż rok wcześniej (im wyższy wynik tym mniejsza wolność mediów). W konsekwencji nasz kraj wypadł z grupy państw z całkowicie wolnymi mediami do tych z częściowo wolnymi.
W karykaturze zamieszczonej przy rankingu Jarosław Kaczyński znalazł się obok m.in. Władimira Putina, Recepa Erdogana i Donalda Trumpa wśród przywódców politycznych zagrażających wolności mediów.
W osobnym raporcie o sytuacji w polskich mediach Freedom House oceniło, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stosuje naciski legislacyjne, polityczne i ekonomiczne, by stłumić wolność mediów, natomiast „Wiadomości” prezentują poglądy zgodne z linią partii rządzącej.
W 2016 i 2017 roku Polska zanotowała też spadki w rankingu wolności mediów przez Reporterów bez Granic. W zestawieniu z wiosny ub.r. zajęła 54. miejsce, po spadku o siedem, natomiast rok wcześniej przesunęła się w dół aż o 29 pozycji.
Dołącz do dyskusji: Freedom House: zmalała wolność w Polsce, publiczne media tak jak na Węgrzech oczerniają opozycję