Radio Zet, Jedynka i Trójka z rekordowo niską słuchalnością. Duże wzrosty RMF FM, Eski i PR 24
W IV kwartale ub.r. na pozycji lidera rynku radiowego w Polsce umocniło się RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem słuchalności w zestawieniu. Z piątego na trzecie miejsce awansowała Eska, która wyprzedziła Trójkę i Jedynkę. Obie stacje Polskiego Radia zanotowały największe spadki w zestawieniu, a ich wyniki obniżyły się do rekordowo niskich poziomów - tak samo jak Radia Zet - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.
Udział RMF FM pod względem słuchania w okresie od października do grudnia 2017 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 26,6 proc., po wzroście względem analogicznego okresu rok wcześniej o 2,6 pkt. proc. - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Millward Brown, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Jednocześnie był to największy wzrost w zestawieniu.
Na drugim miejscu znalazło się Radio Zet z udziałem na poziomie 12,4 proc. (udział tej stacji względem fali październik-grudzień 2017 zmalał o 1,2 pkt. proc.). To najniższa słuchalność Zetki w historii badania. Od maja 2016 roku stacja ma nowego naczelnego - Jarosława Paszkowskiego zastąpił Sławomir Assendi - a we wrześniu zmieniono ramówkę.
Z miejsca piątego na ostatnią lokatę podium awansowała sieć Eska. Jej udział w rynku wyniósł 7,7 proc., po wzroście o 1,6 pkt. proc.
Eska po raz trzeci w historii badań radiowych wyprzedziła publiczną Jedynkę, która spadła z miejsca trzeciego na czwarte. Udział PR 1 spadł o 1,8 pkt. proc. do 6,9 proc. - najniższego wyniku tej stacji w historii badania Radio Track. Jak już informowaliśmy dyrektor Programu 1 Polskiego Radia, Rafał Porzeziński, z końcem stycznia rezygnuje z kierowania anteną.
Z czwartego na piąte miejsce spadła Trójka z wynikiem na poziomie 6,1 proc. (jest to najniższy wynik słuchalności tej stacji od 2009 roku). W najnowszej fali udział PR 3 poszedł w dół o 1,9 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu.
Wysoki wzrost, wynoszący 0,5 pkt. proc., zanotowała stacja RMF MAXXX, której wynik zwiększył się do 3,5 proc. Znaczący wzrost osiągnęło również Antyradio - do góry o 0,4 pkt. proc. do 1,9 proc.
Na 17. miejscu uplasowała się nowa rozgłośnia Meloradio, która 4 września ub.r. zastąpiła Radio ZET Gold. Uśredniony udział tej stacji w czwartym kwartale ub.r. wyniósł 0,7 proc., czyli 0,1 pkt. proc. więcej względem ZET Gold z analogicznego okresu rok wcześniej.
Dane o rynku radiowym w ostatnim roku.
Dołącz do dyskusji: Radio Zet, Jedynka i Trójka z rekordowo niską słuchalnością. Duże wzrosty RMF FM, Eski i PR 24
Kiedy będziemy świętować zerową słuchalność?