Juliusz Braun spotka się z Wizją, a “Solidarność” wszczyna spór zbiorowy
Prezes Juliusz Braun zadeklarował, że jest gotowy spotkać się z Komitetem Strajkowym utworzonym przez Wizję. W jego skład nie weszły jednak pozostałe dwa duże związki zawodowe działające w TVP, które wszczynają własny spór zbiorowy z zarządem spółki.
Komitet Strajkowy na rozmowy ostatniej szansy - przed planowanym strajkiem - zaprosił prezesa Juliusza Brauna w liście otwartym z 14 października br., w którym jednocześnie napisał, że działania zarządu “dewastują dorobek i pozycję telewizji publicznej” (więcej na ten temat).
Wczoraj prezes Braun odpowiedział, że spotka się z Komitetem Strajkowym bez warunków wstępnych. Jako termin spotkania wyznaczył środę 30 października br.
Komitet poinformował w swoim komunikacie, że przyjmuje zaproszenie, choć jego zdaniem proponowana “data jest wysoce kontrowersyjna”. - 30 października to nie tylko czas szczególny ze względu na zaangażowanie pracowników w przygotowania do Święta Zmarłych. Dzień ten wypada po deklarowanym przez pracodawcę terminie podpisania umowy z firmą GI Group, dotyczącej outsourcowania czterech grup zawodowych - czytamy w oświadczeniu Komitetu Strajkowego.
Związkowcy podkreślają, że jeśli umowa z Gi Group podpisana zostanie 28 października, to rozmowy dwa dni później nie będą miały sensu. Dlatego oczekują, że w tym przypadku spotkanie odbędzie się do 27 października. - W innym wypadku podejmiemy przygotowania do strajku - piszą związkowcy.
Jednak - jak poinformowało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP - termin podpisania umowy z GI Group został przesunięty na połowę listopada br., bo cały czas trwają z tą firmą rozmowy.
Związkowcy z Wizji domagają się od prezesa TVP zawieszenia planu przeniesienia 550 pracowników spółki, głównie dziennikarzy, a także grafików, montażystów i charakteryzatorów, do firmy zewnętrznej, która zagwarantuje im zatrudnienie przez rok (więcej na ten temat). Poza tym chcą zaprzestania z korzystania z firm zewnętrznych w dostarczaniu usług w zawodach twórczych i technicznych, likwidacji limitów zatrudnienia, zatrzymania procesu zwolnień w spółce, powrotu do wypłacania premii motywacyjnej, podniesienia najniższych wynagrodzeń w spółce czy powrotu do koncepcji powołania redakcji tematycznych.
Komitet Strajkowy powstał po tym, jak w referendum strajkowym, zainicjowanym przez Wizję, większość pracowników Telewizji Polskiej opowiedziała się za strajkiem. Jednak w jego skład nie zdecydowały się wejść dwa największe obok Wizji, związki zawodowe działające w TVP. - Stoimy na stanowisku, że ze względów prawnych udział Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” TVP SA i Rady Zakładowej TVP SA MZZPRiTV w pracach Komitetu Strajkowe ZZPT Wizja jest niemożliwy - podano w oświadczeniu. Przedstawiciele tłumaczą, że wśród postulatów zgłoszonych przez Wizję cztery lata temu w sporze zbiorowym nie znalazł się ten dotyczący outsourcingu.
Wizja w komunikacie podała, że poza nią w skład Komitetu Strajkowego weszły już Syndykat Dziennikarzy TVP SA, Związek Zawodowy Dziennikarzy Radia i Telewizji, Związek Zawodowy Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku TVP, Związek Zawodowy Realizatorów Efektów Audiowizualnych Pracowników TVP i Związek Zawodowy Operatorów Obrazu i Dźwięku TVP. W Telewizji Polskiej działają w sumie 24 związki zawodowe.
Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” TVP SA i Rada Zakładowa TVP SA MZZPRiTV poinformowały, że wszczynają własny spór zbiorowy z zarządem TVP o ile ten do 28 października br. nie zrealizuje ich żądań. Związkowcy domagają się wstrzymania procesu przeniesienia pracowników do firmy zewnętrznej do czasu aż zapoznają się z podstawami prawnymi zastosowania w tym przypadku artykułu 23` kodeksu pracy oraz wypracowane zostaną “wspólne rozwiązania zgodne z zasadami współżycia społecznego”.
- Przyjmujemy tę decyzję związków i będziemy postępować zgodnie z zapisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - poinformowało nas biuro prasowe TVP.
Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun spotka się z Wizją, a “Solidarność” wszczyna spór zbiorowy