SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mandatu i grzywny nie można wliczyć w koszty

Grzywny za spóźnioną zapłatę podatku czy mandatu drogowego przedsiębiorca nie będzie mógł rozliczyć w kosztach firmy i tym samym obniżyć o ich wartość należnego fiskusowi podatku.

Opłat sankcyjnych nakładanych na przedsiębiorcę nie można zaliczyć do kosztów firmy. Chodzi o orzeczone grzywny i kary, opłaty za łamanie przepisów BHP, a także koszty egzekucyjne wynikające z nieuregulowania rachunków z kontrahentami po stronie dłużnika.

Grzywna za naruszenie przepisów
W negatywnym katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu znajdują się grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia, a także odsetki od tych grzywien i kar. Te opłaty sankcyjne nałożone na przedsiębiorcę w wyniku toczących się wobec niego postępowań są związane z niewypełnieniem lub nienależytym wypełnieniem przez niego obowiązku wobec np. fiskusa, urzędu celnego czy policji – nie są zatem ponoszone w celu osiągnięcia przychodu.

Karne opłaty za łamanie przepisów BHP
Wedle przepisów ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodów nie są także kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetki od tych zobowiązań z tytułu:
- nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska,
- niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uchybienia przedsiębiorcy przepisom BHP mogą polegać np. na braku zakupu wymagalnego obuwia ochronnego dla pracowników.

Koszty egzekucyjne dłużnika
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów postępowania egzekucyjnego związanych z niewykonaniem zobowiązań – zarówno o charakterze publicznoprawnym, jak i cywilnoprawnym. Koszty egzekucji wynikają z wyegzekwowania od dłużnika zaległych płatności – koszty egzekucji komorniczej nieuregulowanych umów z kontrahentami (np. koszty przejazdów komornika do sądu), egzekucji sądowej (np. opłata kancelaryjna) czy wartość wynagrodzenia firmy windykacyjnej (jeśli wierzyciel korzysta z jej usług) nie będą dla dłużnika kosztem firmowym.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik,  księgowa Tax Care

autor:
2014-07-08

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl