SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy sposób transmisji meczów. Spotkanie w technologii VR i 360 stopni

Hiszpański operator telekomunikacyjny Telefónica i klub piłkarski Atlético Madryt z powodzeniem przeprowadziły pilotażową transmisję meczów z wykorzystaniem sieci 5G i wirtualnej rzeczywistości (VR). Spotkania nadawane w jakości 4K można było oglądać za pośrednictwem kamer 360 stopni.

Emisja próbna na razie objęła dwa mecze Atlético Madryt. Do pierwszego doszło 21 maja i przeciwnikiem stołecznej drużyn był zespół CA Osasuna. Drugie spotkanie z Realem Sociedad odbyło się 28 maja.

Uczestnicy testów mogli dzięki okularom Meta Quest Pro VR i sieci 5G cieszyć się obrazem zarejestrowanym przez cztery kamery 360 stopni, umieszczone w różnych częściach boiska.

Technologia jest na razie dostępna tylko na stadionie Cívitas Metropolitano. W streamingu zwykle występuje większe opóźnienie niż w przypadku odbioru naziemnego czy satelitarnego. Twórcy hiszpańskiego pilotażu przesyłali sygnał z murawy do chmury, a następnie wyświetlali w okularach VR w mniej niż 500 milisekund.

Zalety transmisji w 5G

W innowacyjnych transmisjach sięgnięto po technologię 5G, której zaletami są niskie opóźnienia, wyższa prędkość przesyłania danych czy możliwość podłączenia większej liczby urządzeń jednocześnie.

Wykorzystano też światłowody do wysyłania streamingu wideo 12 Gb/s z kamer 360 stopni do serwera. Telefónica współpracowała z mSurgery, start-upem w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości i dystrybucji wysokiej jakości wideo w czasie rzeczywistym.

Transmisje 360 stopni mogą sprawdzić się nie tylko podczas meczów, ale także m.in. koncertów. Pytanie czy widzowie przekonają się do okularów. W przypadku Mety Facebooka, a wcześniej telewizji 3D, tak się nie stało.

- To wciągające doświadczenie było wyzwaniem technologicznym. Chcieliśmy, aby fani cieszyli się piłką nożną w innowacyjny i bezprecedensowy sposób. Wspólna praca z Atleti Lab, działem innowacji klubu - na stadionie będącym liderem technologicznym, takim jak Cívitas Metropolitano, była niezbędna do sukcesu. Możliwości najnowszych technologii, takich jak 5G zostały wykorzystane, aby utorować drogę do innego sposobu cieszenia się sportem, który stawia kibica w centrum doświadczenia - stwierdziła Leonor Ostos, menedżera ds. innowacji w firmie Telefónica.

- Wyzwaniem, jakie postawiliśmy sobie z Telefónicą, było pokazanie, w jaki sposób 5G może poprawić wrażenia fanów w dniu meczu. Pomyśleliśmy, że bardzo atrakcyjne będzie umieszczenie kamer w nowych miejscach, które pokażą stadion z innej perspektywy. Realizacja tego projektu pokazuje, że stawiamy na technologię jako narzędzie oferujące naszym fanom zróżnicowane doświadczenia - powiedział Alejandro Ugarrio, dyrektor Atleti Lab w Atlético Madryt.

Testy DVB-I, transmisji w jakości 8K

Hiszpania to kraj, w którym testuje się nie tylko transmisje w 360 stopniach. Niedawno nadawca publiczny RTVE zaoferował na testowym multipleksie w standardzie DVB-I w Madrycie 11 kanałów. Standardowym stacjom towarzyszyły transmisje z różnych meczów turnieju tenisowego. Część kanałów stanowiły streamy. Wszystkie znalazły się na jednej liście dzięki DVB-I.

Program pilotażowy jest częścią działań Katedry RTVE na Politechnice w Madrycie, utworzonej w styczniu 2015 roku. W planach są już kolejne emisje próbne.

Na przykład pierwszej transmisji na żywo w jakości 8K z wykorzystaniem standardu DVB-T2 oraz próby nadawania w 5G Broadcast.

Emisje testowe w DVB-I są także prowadzone w Niemczech i we Włoszech. W tym drugim kraju prowadzi je koncern Mediaset byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Dołącz do dyskusji: Nowy sposób transmisji meczów. Spotkanie w technologii VR i 360 stopni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl