"Mówi do tych którzy chcą słuchać"
Dla większości marketerów oczywistym jest fakt, iż samo stworzenie serwisu www to za mało, i równie ważne okazuje się dobre jego wypromowanie
Jednak gdy przyjrzymy się obecnym trendom, przekonamy się, że e-marketing to coś znacznie więcej niż e-promocja...
Adekwatność komunikatu, precyzyjne dopasowanie przekazu on-line do odbiorcy, jego potrzeb oraz zainteresowań, to obecnie priorytet e-marketingu, dający pewną gwarancję skuteczności prowadzonych działań. I nie chodzi tu tylko o e-mail marketing, lecz przede wszystkim o search engine marketing czyli marketing wyszukiwarek.
Search engine marketing to ogół działań związanych z pozycjonowaniem witryn, w sposób płatny (linki sponsorowane, boksy reklamowe) jak i nieodpłatny, determinowany przez budowę i zawartość strony oraz znajomość algorytmu wyszukującego search engine’ów. Tę drugą grupę działań, zmierzającą do tworzenia serwisów w sposób ułatwiający im lepsze ‘dogadywanie się’ z wyszukiwarkami określa się mianem search engine optimization (SEO). Celem SEO jest takie konstruowanie serwisu www, aby pojawiał się on na jednym z pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania, jako najbardziej wartościowy i adekwatny do danego zapytania internauty.
Dlaczego uzyskanie jak najwyższego miejsca w rezultatach wyszukiwania jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że wpisując słowo czy frazę w okno wyszukiwarki, Internauta wyraża swoje zainteresowanie danym tematem, demonstruje potrzebę pozyskania określonych informacji związanych z produktem czy usługą, a tym samym serwis, na który trafia zyskuje potencjalnie bardzo wartościowego, z marketingowego punktu widzenia, tzw. wysoce kwalifikowanego lead’a.
Użytkownik przejmuje na siebie zupełnie dobrowolnie część ciężaru związanego z nawiązaniem kontaktu, ponieważ zależy mu na zdobyciu konkretnych informacji. Nieskorzystanie przez firmę z takiej okazji, nie wyjście naprzeciw tym zainteresowaniom, byłoby dużym błędem.
Kolejnym argumentem za poważnym potraktowaniem SEO, jest - jak potwierdzają badania (iProspect, 2004)- fakt, iż dla ponad 60% użytkowników, nieodpłatne wyniki wyszukiwania stanowią ogromną wartość, ponieważ w sposób najbardziej adekwatny odpowiadają na ich zapytania i lepiej zaspokajają potrzeby informacyjne. Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjne linki sponsorowane są passé. Nadal cieszą się one znacznie większym (ponad 30%-owym) zaufaniem internautów niż tradycyjne formy reklamy, takie jak pop-up’y czy bannery, którym ufa zaledwie kilka procent użytkowników sieci (Intelliseek, 2003). Chodzi jednak o to, aby uświadomić sobie dużą wagę SEO, jako działań dających doskonałe rezultaty, mimo że wymagających znacznego wysiłku i sporej wiedzy.
Zwłaszcza, że adekwatność wyników w procesie wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla internautów, którzy uważają tę cechę za absolutnie kluczową dla udanego korzystania z wyszukiwarek. Ważną rolę odgrywają tu również same wyszukiwarki, a ściślej mówiąc algorytmy indeksujące strony, których zadaniem jest najbardziej obiektywne rankingowanie serwisów, radzenie sobie z sztuczkami w nieuczciwy i nienaturalny sposób polepszającymi pozycjonowanie witryn.
Ostatnim nurtem w ramach SEM jest paid inclusion zwana również autoodświeżaniem. Jest to płatna usługa polegająca na częstszym i wnikliwszym przeglądaniu przez wyszukiwarki naszej witryny. Nie gwarantuje to wprawdzie lepszego miejsca w wynikach wyszukiwań ale zwiększa szanse, ponieważ wyszukiwarka dysponuje
wówczas świeższymi danymi o naszym serwisie i jeśli tylko został on zoptymalizowany, to duże prawdopodobieństwo uzyskania wysokiej pozycji.
SEM czy SEO nie są pojęciami nowymi. Choć marketing wyszukiwarek jest obecnie najprężniej rozwijającym się obszarem działań marketingowych w Internecie, to z pewnością nie można go określić mianem najświeższego trendu w światowym e-marketingu. To co na takie miano zasługuje, to wszelkie jeszcze precyzyjniej targetowane odmiany marketingu czy pochodne SEM tj. wyszukiwanie lokalne, targetowanie behawioralne czy reklama kontekstowa. Ale o tym opowiemy następnym razem!
Dołącz do dyskusji: "Mówi do tych którzy chcą słuchać"