Najwyższy budynek mieszkalny na świecie
Budowany w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wieżowiec Burdż Dubaj osiągnął już wysokość 512,1 m stając się w ten sposób najwyższym budynkiem świata.
Poinformował w sobotę inwestor, Emaar Properties.
Burdż Dubaj czyli wieża Dubaju, pobiła tym samym rekord należący do drapacza chmur w Tajpej na Tajwanie, liczącego 509 metrów.
Prace nad budynkiem, rozpoczęte w 2004 roku, powierzono firmie Samsung Constructions. W tej chwili wieżowiec ma 141 ukończonych pięter, więcej niż jakikolwiek inny na świecie. Zakończenie prac jest planowane w przyszłym roku.
W opublikowanym w sobocie komunikacie inwestor nie podaje ani ostatecznej wysokości, ani liczby pięter budynku, którego budowa od początku owiana jest tajemnicą. Nieoficjalnie informowano jednak, że Burdż Dubaj ma mieć ponad 700 metrów i ponad 160 pięter.
Wieża została zaprojektowana jako punkt centralny ogromnej, wartej 20 mld dolarów, inwestycji, która przewiduje 30 tys. mieszkań i największe centrum handlowe świata.
Konkurencja jest ostra. Niedawno inny tamtejszy inwestor zapowiedział budowę Al-Burdż, czyli po prostu wieży, nie podając oczywiście wysokości planowanej inwestycji.
Dołącz do dyskusji: Najwyższy budynek mieszkalny na świecie