Sprawdzam TV i odświeżone aplikacje Emitela w naziemnej telewizji cyfrowej
W MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej TVP uruchomiła kanał Sprawdzam TV, a w MUX-8 wystartowały odświeżone aplikacje telewizji hybrydowej HbbTV Emitela. Umożliwiają przeglądanie programu telewizyjnego i słuchanie radia.
Telewizja Polska na razie nie komentuje startu stacji Sprawdzam TV, ale jej pojawienie się ma związek ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej w II kwartale 2022 roku. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić przystawkę kompatybilną z nowym standardem przed wyłączeniem DVB-T i przejściem na DVB-T2/HEVC. Sprawdzam TV powstała, aby użytkownicy naziemnej telewizji sprawdzili czy ich sprzęt obsługuje kodek HEVC. Nie wiadomo czy program będzie emitował tylko planszę. Być może pojawiają się na nim również spoty informujące o zmianie standardu.
Na razie na kanale pojawia się prosta grafika i komunikat: „Brawo! Twój telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej”. Towarzyszy temu głos lektora: „Szanowny widzu, nadchodzi zmiana standardu telewizji naziemnej. Będzie więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Widzisz obraz i słyszysz dźwięk? Twój odbiornik jest gotowy na nowy standard. W innym przypadku dokup nowy tuner lub wymień telewizor na nowy DVB-T2 z kodekiem HEVC. Więcej informacji na telewizjanaziemna.pl.” Stronę pod tym adresem kilka miesięcy temu uruchomiła TVP.
Planszowy kanał i list do parafii
Kilka tygodni temu Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP zapowiadał tego rodzaju planszowy kanał. - Nie wiem czy przed końcem roku zdążymy, ale planujemy uruchomienie na multipleksie trzecim o zasięgu 98 proc. populacji prostego planszowego kanału zakodowanego w standardzie HEVC. Jeżeli ktoś będzie widział planszę i słyszał dźwięk to znaczy, że ma telewizor zgodny z HEVC. Jeżeli będzie tylko słyszał dźwięk, to jednym z wariantów tego, że nie widzi jest to, że musi wymienić telewizor – tłumaczył wówczas Klepacki.
TVP zamierza też uruchomić specjalną infolinię poświęconą DVB-T2/HEVC. Nadawca publiczny nie wyklucza również listu do parafii. - Z racji tego, że mamy redakcję katolicką, to pewnie sobie jakoś tymi kanałami poradzimy. Pytanie czy ja jako przedstawiciel nadawcy publicznego jestem tutaj właściwy. Nie to, że nie mogę tego zrobić, tylko nie wiem czy to instytucja, która powinna ten pomysł wcielić w życie. To się sprowadzi do tego, że nie my coś zrobimy jako telewizja, tylko trzeba byłoby wydrukować plakat, który pojawi się w gablotach przy parafiach. Przypuszczam, że nie będziemy prowadzić szkoleń dla wikariuszy w parafiach co mają mówić z ambony. Raczej przygotujemy to w formie jakiejś informacji pisemnej - mówił pod koniec listopada Klepacki.
Emitel odświeża aplikacje w HbbTV
Przed tygodniem informowaliśmy, że Emitel pracuje nad odświeżeniem aplikacji w HbbTV, czyli hybrydowej telewizji. Dostęp do nich możliwy jest po podłączeniu telewizora do internetu (najczęściej sieć Wi-Fi). Najnowsze wersje aplikacji wdrożono we wtorek. Zamiast portalu Emitela pojawił się serwis EmiTV, dokładny program stacji telewizyjnych dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej. Można w nim znaleźć m.in. opisy filmów, programów czy seriali ze zdjęciami. Dostępne są też krótkie zwiastuny poszczególnych produkcji.
W portalu Emitela możliwy był odbiór stacji radiowych. Teraz działają one jako osobna aplikacja EmiRadio. Można w niej słuchać rozgłośni z grup RMF, Eurozet, Polskiego Radia, Wnet.fm i wybranych rozgłośni regionalnych. Wybór stacji dla danego regionu jest łatwiejszy po podaniu kodu pocztowego. Emitel nie prezentuje już w swoich aplikacjach depesz Informacyjnego Agencji Radiowej, czyli przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia.
- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - potwierdzamy, że wdrożenie nowych aplikacji HbbTV na kanałach 98 i 99 nastąpiło w nocy. (22.12.2021). Nowe aplikacje są już dostępne na MUX-8. Aplikacja radiowa dostępna jest przede wszystkim bezpośrednio na dedykowanym kanale 98. Została ona odświeżona, dodano nową szatę graficzną, wprowadzono intuicyjną obsługę i poprawiono szybkość działania. Tak jak informowaliśmy planujemy również dalsze prace na rozwojem usług dla naszych klientów, ale o tych serwisach będą informować już sami nadawcy. Dlatego odnośnie Sprawdzam TV – prosimy o kontakt z TVP - informuje portal Wirtualnemedia.pl Gracjan Szczęch, project manager w firmie Emitel.
Mała popularność HbbTV
Barierą w rozwoju HbbTV jest mała wiedza na jej temat i brak odpowiedniego sprzętu w wielu domach. - Zaledwie 15 proc. gospodarstw domowych posiadających telewizor w Polsce słyszało o telewizji hybrydowej (HbbTV) i tylko 6 proc. odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) posiada sprzęt z funkcją obsługi tej technologii, wynika z najnowszych danych zaprezentowanych przez Krajowy Instytut Mediów - poinformował ostatnio Związek Cyfrowa Polska.
Nadawcy w najbliższych miesiącach mogą zwiększyć inwestycje w HbbTV. Pod koniec sierpnia ruszył na przykład Polsat VoD. TVP niebawem powinna uruchomić w swoim serwisie TVP Stream usługę catch up TV (możliwość cofania programów do tygodnia). TVN pracuje nad uruchomieniem naziemnej wersji platformy streamingowej Player. Ostatnio na kanale TVN dostępny jest też serwis reklamowy dotyczący produktów Samsunga.
Wzrost znaczenia HbbTV może mieć związek ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. - Im więcej nowych i szybszych telewizorów wspierających odbiór DVB-T2/HEVC + HbbTV tym lepiej dla nadawców telewizyjnych oferujących interaktywne usługi telewizyjne. Większa liczba urządzeń obsługujących HbbTV przekłada się na większy zasięg techniczny. To natomiast bardziej skłania nadawców TV do inwestowania w rozwój ciekawszych aplikacji HbbTV - mówił ostatnio portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Tutka, projektant i twórca serwisu HbbTV Polsatu, ekspert i inicjator wdrożenia w Polsce telewizji hybrydowej.
Dołącz do dyskusji: Sprawdzam TV i odświeżone aplikacje Emitela w naziemnej telewizji cyfrowej
Co to za telewizor - co wspiera HEVC i nie ma DVB-T2? (proszę o podanie producenta i modelu TV)