Neostrada już niedługo będzie miała poważną konkurencję
Już za kilka lat zmieni się sposób, w jaki korzystamy z internetu. Wszechobecne kable zastąpią połączenia radiowe.
Ta korzystna dla klientów zmiana może osłabić pozycję Telekomunikacji Polskiej, podał "Dziennik".
- Nie ma sensu zastanawiać się, czy wyprze on internet przewodowy. Wystarczy spojrzeć, jak dziś się rozwija telefonia naziemna i komórkowa. Z internetem będzie podobnie - mówi "Dziennikowi" Wojciech Ozimek, dyrektor rozwoju w zajmującej się doradztwem ekonomicznym firmie Infovide.
Dariusz Kwiecień przeprowadził się kilka tygodni temu na nowe osiedle w podwarszawskim Piasecznie. Chcąc mieć wygodny dostęp do internetu, postanowił skorzystać z oferty Neostrady Telekomunikacji Polskiej. -Niestety pojawiły się jakieś niespodziewane kłopoty i w TP nikt ich nie potrafił rozwiązać, więc po dwóch tygodniach zrezygnowałem - mówi. Czy TP straciła tego klienta na zawsze? Jest to bardzo prawdopodobne, bo w najbliższych miesiącach ostrą walkę o internautów - klientów podejmą firmy, które będą oferować znacznie wygodniejszy bezprzewodowy dostęp do sieci.
Jedną z nich będzie PTC Era. Ten operator komórkowy w drugiej połowie roku zamierza zaoferować takie usługi na bazie rozwijanej przez siebie technologii HSDPA, która umożliwia bardzo szybki transfer danych z prędkością IMbit/s -l,8Mbit/s. Oferta Ery ma nie ustępować Neostradzie pod względem jakości, a operator jest gotów podjąć walkę cenową. Dzisiaj z internetowej oferty PTC o nazwie Blue connect korzystają głównie klienci biznesowi, jest ich ponad 40 tys. Po wakacjach operator zamierza walczyć o klientów indywidulnych. - Już wprowadzenie obecnej oferty Blue connect wymusiło na TP obniżkę cen Neostrady - twierdzi Witold Pasek, rzecznik PTC. Wejście na rynek z internetową ofertą opartą na technologi HSDPA zapowiada Polkomtel A choć Orange w tym roku zamierza uruchomić podobne usługi we Francji i Anglii, w Polsce skupi się jedynie na telefonii trzeciej generacji UMTS. Czemu? Trudno, by operator sieci Orange PTK Centertel będący w jednej grupie z TP SA konkurował z Neostrada. - Jak każdy nowy produkt HSDPA wymaga dużych nakładów na infrastrukturę sieci i minie trochę czasu, zanim cena tych usług będzie przystępna dla zwykłego Kowalskiego - od-powiada dyplomatycznie Marcin Gruszka z biura prasowego Orange.
Nie tylko jednak operatorzy komórkowi mają chrapkę na podebranie internetowych klientów największemu polskiemu telekomowi. Takie firny jak Netia, Exatel, NASK czy Crowley inwestują w sumie kilkaset milionów złotych w infrastrukturę umożliwiającą świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do interentu drogą radiową w technologii Wi-Max. Pozwala ona na korzystanie z internetu osobom oddalonym o 30 - 50 km od nadajnika. Dzięki niej można w tańszy sposób dotrzeć do klienta bez konieczności kładzenia dodatkowego okablowania. - Jeszcze w tym roku zamierzamy uruchomić usługi wykorzystujące WiMax w kilkudziesięciu miastach - mówi Joanna Ciesielska, rzecznik Netii. Na ambitne plany konkurencji TP SA może mieć tylko jedną odpowiedź: niższe ceny. Na technologicznych zmianach klienci powinni więc tylko zyskać - czytamy w "Dzienniku".
Dołącz do dyskusji: Neostrada już niedługo będzie miała poważną konkurencję