Niskie koszty jazdy przekonują Polaków do samochodów elektrycznych
Polscy kierowcy deklarują, że byliby gotowi wymienić swoje auto na elektryczne, gdyby mogli zaoszczędzić na jego użytkowaniu, a koszt zakupu byłby stosunkowo niski lub dofinansowany przez państwo - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
W badaniu zapytano Polaków czy są gotowi na auta elektryczne i co skłoniłoby ich do wymiany swoich samochodów na nowe. Okazało się, że oszczędność to powód, dla którego większość kierowców byłaby skłonna zamienić zwykły samochód na samochód elektryczny.
Niskie koszty użytkowania, długodystansowe ładowanie oraz dofinansowanie zakupu samochodu przez państwo to czynniki, które także przekonują większość kierowców. Ponadto 28% osób zaznaczyło "przyjazność środowisku" jako jeden z trzech najważniejszych czynników zachęcających do wyboru takiego auta.
Natomiast to co zniechęca do korzystania z samochodu elektrycznego, to przede wszystkim wysoki koszt zakupu, niewystarczająca liczba sieci ładowania, a także konieczność częstego ładowania.
Polacy dobrze oceniają projekt rozwoju produkcji "narodowego samochodu elektrycznego". Tylko 8% badanych uznało tę propozycję za zdecydowanie zły pomysł. Bardziej entuzjastycznie na temat projektu wypowiadają się mężczyźni, a mniej entuzjastycznie – mieszkańcy dużych miast.
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na reprezentatywnej grupie Polaków (płeć, wiek, wielkość miejscowości), Próba, N= 671 czynnych kierowców, którzy w ciągu ostatniego roku prowadzili samochód.
Dołącz do dyskusji: Niskie koszty jazdy przekonują Polaków do samochodów elektrycznych
Idiotyzmu tej informacji i informującego trudno dorównać.