Norweski klub wypuścił koszulkę z działającym kodem QR
Norweski klub piłkarski Tromso IL wprowadził koszulkę z kodem QR odsyłającym do strony zawierającej informacje na temat łamania praw człowieka w Katarze, w którym mają odbyć się w 2022 roku Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.
Norweski klub Tromso IL wypuścił w poniedziałek, pierwszą na świecie koszulkę piłkarską z kodem QR. Ma on podkreślić domniemane łamanie praw człowieka przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w Katarze.
Katar jest oskarżany o dopuszczanie nadużyć wobec pracowników migrujących, z których wielu jest zaangażowanych w budowę stadionów i infrastruktury wykorzystywanej podczas mistrzostw świata.
Zespół opracował koszulkę we współpracy z Amnesty International i byłym pracownikiem migrującym w kraju Zatoki Perskiej.
Tromsø IL launches the first kit in history with a QR code - focusing on sportswashing and human rights in Qatar. pic.twitter.com/mFb2YCJQ3r
— TIL (@TromsoIL) December 6, 2021
Koszulka zawiera kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym przenosi użytkowników do strony internetowej z informacjami o domniemanych naruszeniach praw człowieka w kraju gospodarza Mistrzostw Świata 2022.
Strona przedstawia trudną sytuację niektórych pracowników migrujących, którzy pochodzą między innymi z Bangladeszu, Filipin, Indii i Nepalu. Pracownicy są zatrudnieni przy budowie stadionów, metra, dróg i innej infrastruktury.
Około 90 proc. ludności kraju to migranci bez obywatelstwa, którzy pracują również jako taksówkarze, ochroniarze i pracownicy branży usługowej.
- Robiąc to, mamy nadzieję wywołać więcej dyskusji, więcej debat. Chcemy widzieć więcej akcji - powiedział Tom Hogli, były gracz obecnie odpowiedzialny za public relations w Tromso IL, prezentując koszulkę.
Kluczowym problemem dla Amnesty jest „system Kafala” - system sponsorowania, w którym pracownicy migrujący są związani ze swoim pracodawcą. Oznacza to, że pracownicy nie mogą się swobodnie przemieszczać ani zmieniać pracy, często mają niegodne warunki życia i nie dostają wynagrodzenia.
Amnesty twierdzi, że system nie jest zgodny z międzynarodowymi prawami człowieka, których Katar jest zobowiązany przestrzegać.
- Nie możemy udawać, że piłka nożna i polityka nie są ze sobą powiązane i nigdy nie możemy odwracać wzroku, gdy niektórzy wykorzystują naszą piękną grę, aby przyćmić naruszenia praw człowieka - informuje klub. Tromso IL oskarża Katar o wykorzystywanie prestiżowych wydarzeń sportowych do poprawy swojego wizerunku.
Katar odrzucił wszelką krytykę
Kraj przekonuje, że zreformował swoje prawo pracy i wprowadził płacę minimalną. Chociaż Amnesty International uznała środki podjęte przez Katar, twierdzi, że nadal istnieją nadużycia.
Tromso IL wezwało Norwegię do bojkotu mistrzostw świata, gdyby jej reprezentacja dotarła do finału. Jednak norweska federacja ostatecznie zagłosowała przeciwko temu pomysłowi w czerwcu.
Stworzenie koszulki było częściowo inspirowane przez byłego pracownika migrującego Malcolma Bidali, kenijskiego ochroniarza w Katarze, który pod pseudonimem pisał o swoim życiu jako nisko opłacanego pracownika.
Władze Kataru skazały Bidali za udostępnianie „fałszywych wiadomości”. Grupa zajmująca się prawami migrantów zapłaciła za niego grzywnę w wysokości 6800 dolarów, a w sierpniu został zwolniony z wielomiesięcznego aresztu.
Dołącz do dyskusji: Norweski klub wypuścił koszulkę z działającym kodem QR