Nowa Astra
Start największego komercyjnego satelity
SES ASTRA, spółka należąca do SES GLOBAL poinformowała, iż trwają ostatnie przygotowania do wystrzelenia satelity ASTRA 1K z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
Rakieta Proton K wyniesie satelitę ASTRA 1K na transferową orbitę geostacjonarną we wczesnych godzinach rannych 26 listopada 2002 roku. Okno startowe dla ASTRY 1K zostanie otwarte o 4.04 nad ranem czasu lokalnego (tj. 00.04 czasu środkowoeuropejskiego).
Usługę wystrzelenia ASTRY 1K na pokładzie rakiety Proton zapewnia firma International Launch Services (ILS). Będzie to szóste wyniesienie satelity ASTRA rakietą Proton.
ASTRA 1K będzie czternastym satelitą w konstelacji ASTRY i najbardziej wszechstronnym i największym pod względem mocy satelitą komercyjnym, wybudowanym do tej pory w Europie. Skonstruowany przez francuski Alcatel Space satelita ASTRA 1K zostanie kopozycjonowany na pierwszej pozycji orbitalnej firmy SES ASTRA - 19.2° East.
ASTRA 1K posiada 52 transpondery działające w paśmie Ku, a jego czas działania na orbicie przewidziany jest na 13 lat. ASTRA 1K ustanawia liczne rekordy dla cywilnych satelitów telekomunikacyjnych: 5.25 tony wagi na starcie; łącznie 37 metrów długości; 6.6 metrów wysokości; 10 różnych reflektorów antenowych. ASTRA 1K jest jednocześnie drugim satelitą ASTRY mającym 2 transpondery działające w paśmie Ka ze spektrum 1GHz, które mogą być dynamicznie alokowane w 16 różnych obszarach pokrycia na przeważającej części Europy.
Trzy wyraźne misje
Misja 1: ASTRA 1K zapewni pojemności dla satelitów działających w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez ASTRĘ 1B, 1C i 1D i da możliwość zastąpienia do trzech istniejących satelitów konstelacji ASTRA.
Misja 2: ekspansja geograficzna ASTRY obejmująca Europę Środkową i Wschodnią, a także część europejską Wspólnoty Państw Niepodległych dzięki ponownemu wykorzystaniu częstotliwości pasma Ku, co umożliwi oferowanie dwóch oddzielnych wiązek transmisji, jednej skoncentrowanej na Półwysep Iberyjski, drugiej na Europę Wschodnią, aż po góry Ural.
Misja 3: Pojemności w paśmie Ka zaoferują bogate szerokopasmowe aplikacje interaktywne transmitowane do niedrogich terminali satelitarnych.
Bezpośrednia transmisja startu z Bajkonuru z ASTRY 19.2°E
Start ASTRY 1K na pokładzie rakiety Proton będzie transmitowany analogowo i cyfrowo z ASTRY 19.2° East. Bezpośrednią transmisję z Bajkonuru będzie można oglądać w całej Europie z analogowego transpondera ASTRY nr 51 (10.74375 GHz; polaryzacja H) i transpondera cyfrowego ASTRY nr 108 (kanał ASTRA-Vision w przewodniku po programach; 12.55150 GHz; polaryzacja V; 22Mb/s; FEC 5/6). Początek relacji z Bajkonuru zaplanowany jest na 23.30 CET 25 listopada br. Zakończy się około 15 minut po starcie rakiety Proton wynoszącej satelitę ASTRA 1K na geosynchroniczną orbitę transferującą.
Dołącz do dyskusji: Nowa Astra