Polacy zadowoleni z przystąpienia do Unii Europejskiej
82% Polaków zapytanych o to, czy w ponownym referendum decydującym o przynależności Polski do Unii Europejskiej byłoby za czy przeciw członkostwu naszego kraju w Unii, dało odpowiedź twierdzącą.
Zaledwie 9% respondentów byłoby przeciw - wynika z badania PBS/DGA.
5% respondentów zapytanych o osobiste korzyści wynikające z akcesji Polski do UE odpowiedziało, że na tym straciło (raczej – 4%, zdecydowanie – 1%). 30% badanych stwierdziło, że na przynależności do struktur UE skorzystało (raczej – 23%, zdecydowanie – 7%). Najwięcej, bo aż 62%, było osób, którzy mają do tego zagadnienia stosunek neutralny, tzn. ani nie odnieśli żadnych korzyści, ani nic nie stracili.
Zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska w podobnym stopniu skorzystały z przystąpienia naszego kraju do struktur europejskich (twierdzi tak 37% badanych). Zdaniem 31% respondentów stroną, która skorzystała bardziej, jest Polska, zaś wg 21% ankietowanych – Unia Europejska. 1% osób twierdzi, że na omawianej akcesji nie skorzystała żadna ze stron.
Sytuacja Polski w różnych dziedzinach po przystąpieniu do Unii Europejskiej
Pozytywne aspekty bycia w Unii Europejskiej:
Poprawiła się (60%) sytuacja gospodarstw rolnych (zdecydowanie – 12%, raczej – 48%).
Jest większa łatwość (95%) w zakresie podejmowania pracy w UE (zdecydowanie – 62%, raczej – 33%).
Dużo łatwiej (95%) jest również podróżować po krajach Unii Europejskiej (zdecydowanie – 69%, raczej – 26%).
Poprawiła się (63%) sytuacja gospodarcza Polski (zdecydowanie – 11%, raczej – 52%).
Poprawiła się (69%) również międzynarodowa pozycja Polski (zdecydowanie – 12%, raczej – 57%).
Status Quo:
Trzy dziedziny wskazywane były najczęściej jako te, w których przystąpienie Polski do UE nic nie zmieniło (sytuacja ani nie poprawiła się, ani nie pogorszyła): sytuacja gospodarcza (odpowiedziało tak 21%), pozycja międzynarodowa Polski (20%) oraz sytuacja gospodarstw rolnych (17%).
Jest gorzej:
Pogorszenie sytuacji w Polsce nastąpiło natomiast w następujących dziedzinach: sytuacja gospodarstw rolnych (zdecydowanie – 2%, raczej – 10%), sytuacja gospodarcza (zdecydowanie – 1%, raczej – 9%), pozycja międzynarodowa Polski (zdecydowanie – 1%, raczej – 5%).
Wykorzystywanie funduszy unijnych
Bardzo duża część respondentów uważa, że Polska źle (54%) wykorzystuje dostępne fundusze unijne (zdecydowanie źle – 17%, raczej źle – 37%). Dobre zdanie na ten temat ma 32% ankietowanych (zdecydowanie dobrze – 2%, raczej dobrze – 30%).
Rośnie również świadomość Polaków: 65% respondentów zaobserwowało lub słyszało w ciągu ostatnich 3 lat o inwestycjach lub szkoleniach w swoim mieście czy gminie, które były współfinansowane z funduszy unijnych. 29% badanych nie posiadło takiej wiedzy, a 6% nie pamiętało takich sytuacji.
Infrastruktura najważniejsza
Zgodnie z przewidywaniami zdaniem najliczniejszej części respondentów najważniejsze jest inwestowanie pieniędzy unijnych w rozwój infrastruktury, np. dróg. Następne w kolejce są szkolenia i edukacja (39%), wsparcie dla sektorów gospodarki wymagających inwestycji np. rolnictwa, rybołówstwa (25%), nowe inwestycje w przedsiębiorstwach (22%), ochrona środowiska (21%), badania, rozwój technologiczny, naukowy (17%).
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie "Gazety Prawnej" na ogólnopolskiej reprezentatywnej 1020-osobowej próbie Polaków w wieku 18+ w ramach cyklicznego badania Omnibus. Prace terenowe zostały przeprowadzone w dniach 2-4 lutego 2007 r.
Dołącz do dyskusji: Polacy zadowoleni z przystąpienia do Unii Europejskiej