Potencjalnie 60 firm jest zainteresowanych budową terminalu LNG wŚwinoujściu
Aż 60 firm z całego świata, które wzięły udział w seminarium dlapotencjalnych wykonawców terminalu gazu skroplonego LNG wŚwinoujściu, może być zainteresowanych wzięciem udziału wprzetargu, poinformował w środę agencję ISB Zbigniew Rapciak,prezes spółki Polskie LNG (PLNG), która odpowiada za budowęgazoportu.
Z ustaleń agencji wynika, ze wśród zainteresowanych znajdują sięm.in. giełdowy PBG, Polimex-Mostostal, Pol-Aqua oraz Warbud,Strabag i Samsung.
"Zakładam, że firmy które wzięły udział w seminarium sązainteresowane udziałem w przetargach" - powiedział Rapciak ISB wśrodę. Prezes dodał, że PLNG ogłosiło dwa postępowania przetargowe:na generalne wykonawstwo i na nadzór.
"Termin składania wniosków na pierwszy upływa 30 września, a nadrugi 7 października" - powiedział prezes, podkreślając żeprzetargiem o dominującej wartości jest ten na wykonawstwo.
Rapciak nie chciał jednak potwierdzić, że wartość inwestycjimoże wynosić ok. 600 mln euro, zgodnie ze wcześniejszymiinformacjami "z rynku". "Mogę jedynie powiedzieć, że w ostatnimokresie [po ogłoszeniu przetargu] kosztorys się nie zmienił" -powiedział.
Według prezesa, środowe seminarium, w którym uczestniczyły m.in.firmy z Polski, Hiszpanii, Włoch, Japonii, Korei, Kanady, Belgii,Francji i Wielkiej Brytanii służyło wyjaśnieniu wszelkichewentualnych wątpliwości dotyczących przetargu, tak abypostępowanie przebiegło jak najsprawniej, bez koniecznościwydłużania jego terminów.
"Harmonogram zakłada, że po złożeniu wniosków na generalnewykonawstwo, w ciągu 5 tygodni wybierzemy do 4 podmiotów, które dokońca grudnia będą składały swoje oferty wstępne, a do 12 kwietniapo fazie negocjacji oferty ostateczne" - powiedział Rapciak. Prezesdodał, że największą wagę przy ocenie ofert będzie miała cena, aleprzy wyborze liczyć się też będzie m.in. doświadczenie oferenta iudzielenie przez niego gwarancji.
"Przewidujemy, że w czerwcu 2010 roku podpiszemy umowę zwykonawcą, a w lipcu nastąpi wejście na budowę" - powiedziałRapciak. Według niego, gazoport ma być gotowy do 30 czerwca 2014roku, a pierwszy tankowiec ze skroplonym gazem zawinie doŚwinoujścia w lipcu 2014 roku.
W środę prezes Polskiego LNG poinformował, że na razie w wynikuotwartej procedury na dostęp, zainteresowanie na pobieranie gazu zregazyfikacji zgłosiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo,które chce odbierać 3 mld m sześć. wobec 5-miliardowych możliwościgazoportu. "Jest to bardzo dużo [60-proc.] na samym początku" -podkreślił prezes i dodał, że spodziewa się zgłoszenia tez innychodbiorców.
Spółka celowa Polskie LNG, która będzie budować terminalregazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu,ogłosiła procedurę wyboru generalnego realizatora inwestycji (GRI)na początku sierpnia.
Polskie LNG otrzymało już decyzje środowiskowe dla inwestycjidotyczące zarówno części lądowej, jak i części morskiej, z którychwynika, że inwestycja jest bezpieczna dla obszarów Natura 2000 inie narusza ich integralności.
W terminalu LNG w Świnoujściu planowana jest budowa dwóchzbiorników o pojemności 160 tys. m. sześc., a także inne tzw.inwestycje towarzyszące, m.in. gazociągi przesyłowe. Inwestycjabędzie miała możliwość rozbudowy do 7,5 mld m. sześc. odebranegogazu rocznie.
Na początku lipca Gaz-System podjął decyzję o podwyższeniukapitału zakładowego spółki Polskie LNG o kwotę 60 mln złotych (do110 mln złotych). Do końca roku planowane jest dodatkowepodwyższenie kapitału spółki Polskie LNG o 60 mln złotych, a w Ipołowie 2010 r. o kolejne 400 mln zł.
Dokapitalizowanie spółki Polskie LNG ma na celu zapewnieniefinansowania zadań przewidzianych w harmonogramie budowy terminaluw Świnoujściu, m.in. zakup gruntów i przygotowanie terenu podbudowę.
Plan finansowania całej inwestycji, zakłada że Gaz-Systemponiesie 20-40% kosztów projektu, resztę finansowania zapewniąbanki, w tym kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI) orazEuropejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), a także "klub" bankówkomercyjnych. Projekt może też liczyć na ok. 55 mln eurobezzwrotnej dotacji w ramach recovery plan.
Umowy z EBI oraz EBOiR mają być podpisane na okres 15-18 lat, az konsorcjum banków komercyjnych - na 10 lat.
W sierpniu podpisano porozumienie z bankiem PKO BP, który ma byćkoordynatorem pierwszego etapu finansowania inwestycji przez bankikomercyjne.
Ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)podpisało umowę z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazuskroplonego (LNG). Umowa na lata 2014 -2034, gwarantuje dostawę ok.1 mln ton gazu LNG rocznie, czyli ok. 1,5 mld m sześc. gazu rocznieo wartości ok. 550 mln USD.
Dostawy gazu z Kataru do terminalu gazowego w Świnoujściu będąrealizowane przy pomocy nowej klasy gazowców Q-Flex o pojemności216 tys. m. sześciennych.
Dołącz do dyskusji: Potencjalnie 60 firm jest zainteresowanych budową terminalu LNG wŚwinoujściu