SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli porozumienie ws. europejskiego aktu o wolności mediów

Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili w piątek porozumienie osiągnięte w grudniu 2023 r. między Radą a negocjatorami Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego prawa ustanawiającego wspólne ramy usług medialnych na rynku wewnętrznym UE oraz chroniącego wolność mediów, ich pluralizm i niezależność redakcyjną w UE.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Nowe przepisy są odpowiedzią na rosnące w UE obawy dotyczące upolitycznienia mediów oraz braku przejrzystości w zakresie własności mediów i przydziału państwowych środków reklamowych dostawcom usług medialnych.

Wprowadzają zabezpieczenia mające na celu zwalczanie ingerencji politycznej w decyzje redakcyjne - zarówno w przypadku dostawców mediów prywatnych, jak i publicznych - ochronę dziennikarzy i ich źródeł oraz zagwarantowanie wolności i pluralizmu mediów.

Akt o wolności mediów opiera się na postanowieniach dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych z 2018 r. i rozszerza jej zakres o radio i prasę. W szczególności wprowadza niezależną europejską radę ds. usług medialnych, która ma zastąpić grupę organów regulacyjnych utworzoną na mocy dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Rada będzie składać się z krajowych organów ds. mediów i będzie doradzać Komisji i wspierać ją w promowaniu spójnego stosowania kluczowych przepisów europejskiego aktu o wolności mediów i dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych we wszystkich państwach członkowskich, w tym poprzez wydawanie opinii i pomaganie Komisji w opracowaniu wytycznych.

Porozumienie określa m.in. odpowiedzialność państw członkowskich za zagwarantowanie pluralizmu, niezależności i prawidłowego funkcjonowania dostawców mediów publicznych; obowiązek państw członkowskich zapewnienia skutecznej ochrony dziennikarzom i dostawcom usług medialnych w trakcie wykonywania przez nich działalności zawodowej oraz zabrania państwom członkowskim stosowania środków przymusu w celu uzyskania informacji o źródłach dziennikarskich lub poufnych przekazach, z wyjątkiem określonych przypadków.

Akt o wolności mediów poszerza zakres wymogów dotyczących przejrzystości, zarówno w zakresie przejrzystości własności, która ma mieć zastosowanie do wszystkich dostawców usług medialnych, jak i przejrzystości reklamy państwowej.

Porozumienie Rady z Parlamentem określa zakres roli doradczej rady ds. usług medialnych i wzmacnia jej niezależność. Wprowadza także możliwość powołania przez nią grupy sterującej, a także konsultowania się z przedstawicielami mediów w kwestiach wykraczających poza zakres sektora mediów audiowizualnych.

Dołącz do dyskusji: Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli porozumienie ws. europejskiego aktu o wolności mediów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawe prawda ?? Wolne media wolne media
Oczywiście że są wolne media w KOńcu TVN24 może kręcić reportaże o urodzinach Fürera w Polsacie pewien POseł może porównać ludzi do nazistów i odziwo Wedel jakoś nie wycofuje swoich reklam
27 1
odpowiedź
User
demokrata
U nas pluralizm nie potrzebny. Wszystkie mainstream-owe media popierają rząd i dzielnie obrzydzają opozycję. Zupełnie jak w Rosji. A KE to lubi.
24 2
odpowiedź
User
Mer
Kiedy oni takie kompetencje traktatowe nabyli?
Rozumiem że na dniach dochodzenia w straje FR i DE będą?
7 2
odpowiedź