Wyborcy PiS i Kukiz '15 chcą repolonizacji mediów, zwolennicy PO i Nowoczesnej przeciwni
40 proc. dorosłych Polaków nie widzi konieczności zmian w mediach, a 32 proc. nie ma zdania na ten temat. Tylko 28% popiera pomysł rządu na repolonizację mediów - wynika z badania Maison&Partners przygotowanego dla portalu Wirtualnemedia.pl.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje dekoncentrację i repolonizację mediów, w taki sposób aby żadna firma zagraniczna nie miała więcej niż 30 proc. udziałów w prasie, radiu, telewizji lub internetowych serwisach informacyjnych. W wyniku planowanych zmian zagraniczni właściciele mediów będą musieli odsprzedać część swoich udziałów w różnych mediach. Według planów rządu właścicielami mediów powinny być polskie firmy, zarówno prywatne, jak i te należące do Skarbu Państwa.
- Żadne poważne państwo w Europie nie pozwoliło na to, żeby w takiej delikatnej przestrzeni - nie tylko dla biznesu, ale dla wolności debaty, wolności wymiany idei - jak media gdzieś dominował kapitał obcy. Niestety, przez te ostatnie dwadzieścia kilka lat dopuściliśmy do tego, żeby tak się stało, zwłaszcza w prasie - regionalnej czy lokalnej. Dobrze byłoby to zmienić na rzecz kapitału polskiego - ocenił na początku stycznia wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Polacy nie chcą repolonizacji mediów
Według wyników badania zrealizowanego przez firmę Maison&Partners na ogólnopolskim panelu Ariadna, przeciwko pomysłowi rządowej interwencji w mediach jest 40 proc. badanych, 32 proc. nie ma w tej sprawie zdania, a tylko 28 proc. popiera te pomysły.
Wyniki badania z podziałem na wielkość miejscowości, w której mieszkają ankietowani pokazują jeszcze większe dysproporcje, szczególnie w miastach, w których mieszka więcej niż 20 tys. mieszkańców. W tych miastach 45 proc. badanych jest przeciwko repolonizacji, a popiera ją tylko 19 proc. z nich.
Zdaniem dr Tomasz Barana z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego pomysł repolonizacji mediów znakomicie wpisuje się w oczekiwania elektoratu PiS. Ale jednocześnie wywołuje silny sprzeciw wśród zdecydowanej większości wyborców opozycji, którzy mogą się obawiać, że repolonizacja będzie narzędziem zwiększania oddziaływania medialnego obozu władzy.
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w okresie od 19 do maja br. na ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18 roku życia. Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie zrealizowano metodą CAWI.
Dołącz do dyskusji: Wyborcy PiS i Kukiz '15 chcą repolonizacji mediów, zwolennicy PO i Nowoczesnej przeciwni