Rząd może zająć się strategią dla sektora naftowego
Rząd może zająć się strategią dla sektora naftowego na najbliższym posiedzeniu, poinformował w środę Piotr Naimski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne.
„Być może na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się strategią dla sektora naftowego” - powiedział Naimski w środę.
Dodał, że obecnie dokument znajduje się w Komitecie Stałym Rady Ministrów.
Nowa strategia dla sektora naftowego, która miała być przyjęta przez rząd już w grudniu, przewiduje, że PKN Orlen i Grupa Lotos nie będą dalej prywatyzowane, a także nie zostaną połączone.
W połowie grudnia Przemysław Wipler, dyrektor ds. dywersyfikacji dostaw nośników energii w resorcie informował, że akcje tych spółek, które znajdują się obecnie w Nafcie Polskiej, zostaną przeniesione do Skarbu Państwa.
Obecnie należąca w 100% do Skarbu Państwa Nafta Polska ma 51,91% akcji Lotosu, natomiast Skarb Państwa bezpośrednio kontroluje dalsze 6,93% akcji. W przypadku Orlenu jest to odpowiednio 17,32% i 10,20%.
Oprócz kwestii dotyczących Orlenu i Lotosu, strategia będzie dotyczyła także Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” (PERN), Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych „Naftoport” i Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP, dawniej Naftobazy).
Rząd nie wycofuje się z pomysłu przeniesienia do OLPP rurociągów produktowych z PERN-u. W PERN-ie ma pozostać ropociąg „Przyjaźń”, a także biznes surowcowy.
PERN jako firma strategiczna nie będzie prywatyzowany – tak samo, jak OLPP, zakłada plan rządu.
Do PERN-u ma zostać wniesiona spółka Siarkopol Gdańsk o wartości zbliżonej do wydzielanych aktywów logistyki paliw.
W końcu ub. roku związkowcy z PERN-u protestowali przeciwko rządowym planom przeniesienia rurociągów produktowych.
Dołącz do dyskusji: Rząd może zająć się strategią dla sektora naftowego