SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Seria dokumentalna „Mapa ginącego świata” w TVP1. Gospodarzem Mateusz Damięcki

W sobotę 5 marca TVP1 wyemituje pierwszy odcinek serii dokumentalnej „Mapa ginącego świata” o zagrożonych wymarciem gatunkach zwierząt i roślin w Kenii, Wietnamie, na Sri Lance i Madagaskarze. Gospodarzem cyklu jest Mateusz Damięcki.

Cykl ma zwiększyć świadomość społeczną na temat zagrożonych wyginięciem unikalnych gatunków fauny i flory. Mateusz Damięcki odwiedził wraz z ekipą filmową Kenię oraz przyglądał się kłusownictwu na słoniach i nosorożcach.

Zdjęcia do drugiego odcinka kręcono na Madagaskarze i poświęcony jest tematyce m.in. nielegalnego handlu drewnem gatunków egzotycznych chronionych. W kolejnych odcinkach ekipa programu odwiedzi Sri Lankę i Wietnam.

Reżyserem czteroodcinkowej serii „Mapa ginącego świata” jest Marta Kądziela. Premierę cyklu w TVP1 zaplanowano na sobotę 5 marca o godz. 8.55.

- W Azji  wierzy się, że sproszkowany róg nosorożca leczy nowotwory, stąd jego cena w Wietnamie czy Chinach osiąga astronomiczną kwotę 60 000 dolarów za kilogram. Nielegalny handel rogiem to w tej chwili najbardziej dochodowy interes, bardziej opłacalny niż handel złotem, kokainą czy nielegalną bronią. Dlatego nosorożce giną w przerażającym tempie. W zeszłym roku w Afryce zabito ich ponad 1 300 - mówi Mateusz Damięcki. - Cykl „Mapa ginącego świata” ma uświadomić nam wszystkim, jak - często nawet nieświadomie - szkodzimy planecie, na której żyjemy. Dla przykładu – w Polsce jest bardzo duże zainteresowanie parkietami, tarasami i meblami z drewna egzotycznego. Częściowo są to produkty pochodzące z nielegalnych źródeł. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego co roku trafia do nas 1,5-2 mln m3 drewna m.in. z Madagaskaru, Azji Południowo-Wschodniej, wysp Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Nikt nie potrafi dokładnie określić, jak wysoki jest odsetek drzew, które ścięto nielegalnie, ale przypuszcza się, że może on przekraczać nawet 16-19%. Ta rabunkowa gospodarka rujnuje lasy deszczowe, przez co niszczy naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt - dodaje.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w lutym br. udział TVP1 w rynku telewizyjnym wyniósł 12,17 proc.

Dołącz do dyskusji: Seria dokumentalna „Mapa ginącego świata” w TVP1. Gospodarzem Mateusz Damięcki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Gdyby nie ten program, to - obawiam się - pan Damięcki stałby się osobnikiem zagrożonym wyginięciem (w mediach polskich)... A tak - że pozwolę sobie na drobną złośliwość - właściwa osoba pod właściwym tytułem. Tyle że TVP 1 mogła była wybrać jakiegoś fachowca o sympatycznej twarzy, a nie - z całym szacunkiem dla rodzinnych koneksji pp. Damięckich - laika o ładnej buzi i niespecjalnie wypełnionej czaszce. No cóż, nie codziennie jest niedziela... Tyle dobrego, że słonie z Kenii zawsze warto oglądać :).
odpowiedź
User
marketer
zabawa w podróżowanie za nasze pieniądze ...
odpowiedź
User
Mia
Akurat ten projekt nie jest finansowany z pieniędzy TVP, a Damięcki został wybrany przez sponsora po udziale w serii przyrodniczej Zaginiony świat
odpowiedź