SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w serialowym Top 10 wszech czasów Netfliksa

Serial „Obserwator” Ryana Murphy’ego spadł z listy 10 najpopularniejszych seriali Netfliksa. Jego miejsce zajęła produkcja Shondy Rhimes, zatytułowana „Królowa Charlotta”. Obydwa seriale wzbudzają spore kontrowersje wśród subskrybentów platformy.

„Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów”, Netflix„Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów”, Netflix

„Obserwator” zadebiutował na Netfliksie 13 października ubiegłego roku. Producent Ryan Murphy zainspirował się historią, która miała miejsce w 2014 roku w mieście Westfield w New Jersey. Do Marii i Dereka Broaddus, czyli nowych właścicieli domu zlokalizowanego przy 657 Boulevard, zaczęły przychodzić dziwne listy. Autor sugerował, że obserwuje dom od dawna, że w jego rodzinie także były osoby obserwujące domostwo na przestrzeni wieku. Krytykował remont, stosował mniej lub bardziej zawoalowane groźby. Rodzina wobec bezradności policji, po pół roku chciała dom sprzedać, a gdy to się nie udało, wynajęła go. Ostatecznie dom sprzedano w 2019, a Derek i Maria dowiedzieli się, że poprzedni właściciele także otrzymywali podobne listy, ale zwykle je ignorowali. Przerażające w tej sprawie jest to, że nikomu nie udowodniono winy, a według ostatnich doniesień, listy przestały przychodzić po wyprowadzce rodziny Broaddus. Był nawet taki moment, gdy sąsiedzi podejrzewali, że to sam Derek pisze listy.

Serial opowiada także historię Johna Lista, mordercy całej swojej rodziny, który na 18 lat po zbrodni uciekł wymiarowi sprawiedliwości. Jego czyny był tak przerażające, że doczekały się wielu opracowań i jak widać, także miejsca w popkulturze. Więcej o serialu „Obserwator” przeczytacie tutaj.

Z kolei, „Królowa Charlotta” Shondy Rhimes (premiera odbyła się 4 maja tego roku), która zajęła 10 miejsce na liście Top 10 seriali wszech czasów, mając 80,3 mln odtworzeń „na liczniku”, opowiada losy królowej Charlotty, a dokładnie Zofii Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Historia niemieckiej księżniczki, która 8 września 1761 roku została wydana za mąż za króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, Jerzego III wzbudza kontrowersje ze względu na kolor skóry głównej bohaterki. Jeśli znacie uniwersum Bridgeronów, to wiecie już, na czym polega specyfika tego świata. Jeśli dopiero zaczynacie poznawać produkcje Shondy Rhimes, możecie przeżyć spore zaskoczenie. „Królowa Charlotta” jest bowiem swoistą fantazją na temat tego, jak mogło wyglądać życie królowej, zatem bardziej prawdopodobne jest założenie, że serial nie ma nic wspólnego z jej biografią. Więcej o produkcji przeczytacie tutaj.

Top 10 seriali anglojęzycznych

Aktualnie numerem jeden na liście wszech czasów jest „Wednesday”, mająca „na liczniku” ponad 252 miliony wyświetleń. Serial z uniwersum rodziny Addamsów cieszy się wielką popularnością wśród nastoletniej widowni, ale – co zaskakujące – również wśród dorosłych subskrybentów stając się tym samym fenomenem popkulturowym ostatnich miesięcy.

Podobnie jest z serialem „Stranger Things” (sezon 4), który skutecznie buduje popularność na nostalgii za latami 80. Szczególnie widoczna jest wśród obecnych 40-latków, ponieważ ich dzieciństwo przypadło na tamtą dekadę. Sezon czwarty ma obecnie ponad 140 milionów wyświetleń i znajduje się na drugim miejscu listy.

Trzeci na liście „Dahmer-Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” wzbudzał duże kontrowersje wśród widzów, ponieważ część z nich uważała, że producent Ryan Murphy usprawiedliwia mordercę, a rodziny ofiar uznały, że z powodu produkcji Netfliksa po raz drugi muszą przeżywać ten sam koszmar co w latach 90.

Wyniki 100 krajów

Netflix publikuje również listy Top 10 dla prawie 100 krajów i terytoriów (te same lokalizacje, w których znajduje się lista Top 10 w serwisie Netflix). Listy krajów są również uszeregowane na podstawie liczby godzin oglądania, ale nie pokazują bezpośrednio oglądalności na poziomie kraju.

Zmiana w oknie pomiarowym

Pierwszą zmianą jest wydłużenie czasu kwalifikacji filmów i seriali do najpopularniejszych list Top 10 (filmy i seriale anglojęzyczne) z około jednego miesiąca (28 dni) do trzech miesięcy (91 dni). Netflix zmienił to, ponieważ uznał, że wiele seriali i filmów zyskuje dobrą oglądalność po pewnym czasie. Platforma zaczęła też udostępniać inne dane, tj. liczba obejrzanych godzin podzielona przez całkowity czas trwania filmu czy serialu.

Netflix ma globalnie 236 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W drugim kwartale globalnie liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów. Platforma jest zadowolona z pierwszych efektów pakietu z reklamami i dodatkowej opłaty za udostępnianie konta poza swoim domem.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w serialowym Top 10 wszech czasów Netfliksa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do Netflixa
Kiedy zagra biały Martina Lutera Kinga ??
odpowiedź