Starcom przygotowuje III falę badania Startrack
Starcom zrealizuje trzecią falę badania zachowań mediowych konsumentów i oddziaływania reklamy Startrack, zmiany w metodologii badania.
Wiosną dom mediowy Starcom zrealizuje trzecią falę autorskiego badania zachowań mediowych konsumentów i oddziaływania reklamy Startrack. Celem projektu badawczego Starcom jest uzupełnienie braków w wiedzy o współkonsumpcji różnych mediów. Braki te wynikają głównie z monomedialnego charakteru badań syndykatowych - podano w komunikacie.
- Kolejna fala Startracka w świetle szybkich zmian w krajobrazie mediowym jest niezbędna do pomiaru siły oddziaływania poszczególnych mediów oraz zmian poziomu korzystania z różnych mediów. Dość przypomnieć nie tylko szybki wzrost zasięgu Internetu, ale również gwałtowną zmianę jego charakteru określaną mianem Web2.0, a polegającą na m.in.: coraz większym znaczeniu materiałów video czy podcastów. – mówi Edward Korbel, dyrektor ds. badań Starcom MediaVest Group.
Dział researchu Starcomu planuje wprowadzić kilka istotnych zmian w nowej edycji Startracka. Najważniejsze z nich to: zwiększenie wielkości próby, dokładniejsze przyjrzenie się internetowi i mobilnym źródłom przekazu, doprecyzowanie pytań mediowych oraz fuzja danych z TGI celem połączenia informacji o konsumpcji mediów z danymi o nabywaniu marek i produktów, dzięki którym będziemy mogli określić plany mediowe nie tylko pod kątem demograficznym, ale przede wszystkim behawioralnym.
Pierwszą falę Startracka dom mediowy Starcom zrealizował w 2001 r. Głównym powodem, dla którego Starcom rozpoczął własne badanie mediów i reklamy, była próba poszukiwania skutecznych sposobów docierania z przekazem reklamowym do konsumentów w okresie radykalnego wzrostu liczby komunikatów reklamowych przy jednoczesnym spadku ich efektywności i poznanie głównych dystraktorów uwagi. Badanie miało dostarczyć szczegółowej wiedzy o kontaktach konsumentów z różnych grup docelowych z poszczególnymi nośnikami reklamy i pomóc pogłębić informacje na temat wartości komunikacyjnej poszczególnych mediów w odniesieniu do różnych kategorii produktowych.
Na podstawie analiz wyników pierwszej fali Startracka opracowano specjalny wskaźnik SIM opisujący siłę oddziaływania mediów, budowany na podstawie poziomu zaangażowania w konsumpcję mediów i reklam.
Druga fala badania została zrealizowana w 2004 r. i w zestawieniu z wynikami pierwszej edycji pokazywała radykalny spadek siły oddziaływania mediów w Polsce. Na przestrzeni trzech lat pomiędzy I i II falą Startracka odnotowano 19 proc. wzrost liczby reklam docierających do konsumentów w ciągu tygodnia. Siła oddziaływania reklam obniżyła się średnio o 20 proc. Możliwość zapamiętywania liczby komunikatów reklamowych spadła z 7,2 proc. do 5,6 proc. Szumy reklamowe w telewizji wzrosły w tym czasie o ponad 40 proc. Właśnie w tym medium respondenci deklarowali najwyższy stopień świadomego unikania reklam (48 proc. zwykle unika reklam, a 35 proc. czasami unika, a czasami nie). Ciekawostką było to, że respondenci przyznali w badaniu, iż unikają reklam w telewizji także w inny sposób niż przełączanie na inny kanał. Ten wniosek wskazywał, że oglądalność spotów w blokach reklamowych mogła być niższa o kolejne 20 proc. w stosunku do widowni programów raportowanej przez telemetrię. Startrack od początku stanowi standardowe narzędzi w pracy plannerów domu mediowego Starcom.
Wyniki nowej fali Startracka będą dostępne najprawdopodobniej w maju br. - Trzecia edycja badania pokaże czy trendy, które prognozowaliśmy wcześniej przebiegają zgodnie z oczekiwaniami. Doprecyzowanie pytań pomoże dokładniej ująć je liczbowo. A fuzja z TGI umożliwi planowanie dopasowane do prawdziwych konsumentów produktów, a nie tylko określonych demografią, a różnice w tej materii potrafią być czasem znaczne. – dodaje Edward Korbel.
W tym roku Startrack zrealizowany zostanie przez instytut Millward Brown SMG/KRC. W projekcie uczestniczyć będzie także firma Log Research odpowiedzialna za fuzję danych Startrack i TGI.
Dołącz do dyskusji: Starcom przygotowuje III falę badania Startrack