SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualny festiwal i wspólne śpiewanie hymnu online w ramach obchodów Święta Niepodległości

102. rocznicę odzyskania Niepodległości Polacy będą mogli świętować w swoich domach. Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowali kilka imprez, w których (z powodu pandemicznych obostrzeń) można uczestniczyć online. Wśród nich - akcja „Niepodległa do hymnu” i wirtualny Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020 zorganizowane zostały z myślą o zdalnym dostępie do wydarzeń. - Chcemy, by każdy mógł przyłączyć się do wspólnego świętowania i (pomimo zalecanych fizycznych dystansów), poczuć się częścią wspólnoty obywatelskiej w tym ważnym dla nas wszystkich święcie  - wyjaśnia Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wspólny hymn na Święto Niepodległości

Okazję do wspólnego świętowania tworzy akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W tym celu trzeba będzie o godz. 12.00 włączyć jedną z publicznych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do wspólnego śpiewu.

– Mamy nadzieję, że taka symboliczna wspólnota, mimo dystansu spowodowanego epidemią, pozwoli nam wszystkim poczuć się częścią wspaniałej społeczności i doda odrobinę otuchy w tych trudnych czasach – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Już teraz odegranie hymnu wspólnie z nami zapowiedziały wszystkie stacje Polskiego Radia, Radia Zet i RMF FM, a kolejne deklaracje wciąż napływają. Podobną współpracę zadeklarowały ogólnopolskie stacje telewizyjne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych partnerów „Niepodległa do hymnu” ma szansę wybrzmieć po raz kolejny w całym kraju i w sercach Polaków na całym świecie – dodaje dyrektor Kowalski.
 

 

Wirtualny Festiwal dla wszystkich

Kolejnym punktem wirtualnego świętowania będzie Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”: transmitowany ma być na żywo w internecie 11 listopada, od godz. 12.00 (zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu). Aby wziąć udział w przedsięwzięciu trzeba będzie wejść na stronę Niepodlegla.gov.pl/festiwal lub na stronę jednego z partnerów lub witrynę wybranego dziennika regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

- Przygotowaliśmy blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa - informuje Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Koncerty w ramach festiwalu zagrają m.in. Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, Enej, Miuosh i Organek. Finałem festiwalu będzie Studio Prywatka Niepodległa, w którym Janusz Prusinowski, w towarzystwie zespołów ludowych, zaprosi do wspólnego poznawania tradycyjnych polskich tańców. Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” poprowadzą Ula Kaczyńska i Tomasz Tylicki.

„Kulka/Paderewski/Kulka” na antenach publicznych mediów

Na 11 bm. zaplanowano też będzie „Koncert dla Niepodległej - Kulka/Paderewski/Kulka”. To upamiętnienie 160.  rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. Podczas koncertu usłyszymy wybrane dzieła Paderewskiego w aranżacjach skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki oraz jego córki Gaby Kulki, pianistki, kompozytorki i wokalistki. Transmisja koncertu dostępna będzie on-line na stronie www.niepodlegla.gov.pl oraz na antenie Polskiego Radia, a retransmisja - 11 listopada na antenie TVP Kultura (godz. 19.00).

Dołącz do dyskusji: Wirtualny festiwal i wspólne śpiewanie hymnu online w ramach obchodów Święta Niepodległości

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eney
Enej na festynie narodowym Polski? Czy ludzie dalej nie widzą podtekstów tego zespołu i postaci zbrodniarza ps. „Enej” czli Petro Olijnyka?!
odpowiedź