SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pójdzie w ślady TVN i ZDF? Zmiana rozważana

Już niebawem Telewizja Polska może pójść w ślady TVN i niemieckiej ZDF, które od niedawna nie podkreślają pod swoimi logotypami, że ich sygnał jest dostępny w wysokiej rozdzielczości. - TVP rozważa usunięcie dopisku HD w logotypach anten – informuje Wirtualnemedia.pl Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.

Pierwsze kanały w wysokiej rozdzielczości pojawiły się na polskim rynku w 2006 roku. W pierwszych latach emisja w HD była czymś wyjątkowym, wyróżniającym pozytywnie danego nadawcę. Niektórzy operatorzy płatnej telewizji równolegle oferowali wersję HD i SD danej stacji. Z czasem wysoka rozdzielczość spowszedniała. Stała się ogólnie obowiązującym standardem. W ostatnich latach liczba stacji w jakości SD spadła z ponad 50 do blisko 40. Tym samym większość kanałów jest nadawana w jakości HD (niektóre nawet w 4K).

Niepotrzebne dopiski

Dopisek HD w przypadku anten Telewizji Polskiej wciąż występuje obok logotypów kanałów TVP1 i TVP2.  Nie mają go TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka, Alfa TVP, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, TVP World, TVP Kobieta i Belsat. 

Z początkiem marca z dopisku o emisji w HD zrezygnowały: TVN7, TTV, TVN Turbo, TVN Style, TVN Fabuła. Później dołączyła do tych stacji główna antena TVN, która odświeżyła logotyp. Do podobnych zmian doszło w przypadku Telewizji Puls i Puls 2. Z liter HD już wcześniej zrezygnowało większość stacji z Grupy Polsat Plus. Dopisek wciąż występuje obok logotypów kanałów Canal+.
 


W połowie lipca br. niemiecki nadawca publiczny ZDF zrezygnował z emisji wszystkich wersji SD swoich stacji. Po 15 latach równoległego nadawania kanałów w standardowej i wysokiej rozdzielczości, obecnie kontynuowany jest jedynie przekaz HD (ZDF, ZDF Neo, ZDF Info i 3Sat). Z logotypów stacji usunięto oznaczenie HD. Jak poinformował portal digitalfernsehen.de, zostało ono zachowane jedynie na liście programów na telewizorach i dekoderach. Dopisek HD wciąż jest emitowany obok logotypu kanału ARD.

W grudniu ub.r. doszło o zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Od tamtego momentu wszystkie stacje naziemne TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP ABC, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Kobieta,  TVP Polonia, TVP World, Alfa TVP, Belsat) są nadawane w jakości HD. Wcześniej jakości na satelicie poprawiły: TVP Seriale i TVP3 Warszawa. W SD pozostają jedynie w przekazie satelitarnym: TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP ABC.  W wysokiej rozdzielczości od samego początku jest nadawany płatny kanał TVP HD.

Na razie nadawca publiczny nie zdecydował o zmianie jego nazwy. Stacja, która emituje powtórki kultowych seriali („Rodzinka.pl”, „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”) cieszy się dużą popularnością. Być może dlatego telewizja publiczna nie chce „wylewać dziecka z kąpielą”, zmieniając nazwę. Kilka lat temu rozważano rebranding stacji na TVP Relaks. 

Dołącz do dyskusji: TVP pójdzie w ślady TVN i ZDF? Zmiana rozważana

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ola
Wspaniale rozwija się myśl reformatorska! Zaskakujące rynek posunięcia, karuzela nazwisk, likwidacje niepotrzebnych HD! Tak jechać! Obfitości widzów którzy nie mogą się nadziwić :)
odpowiedź
User
Teleman
Jeszcze niech zlikwidują te paski grozy , telewizor 70 cali , a pasek grozy zabiera 1/4 ekranu ...opamiętajcie się !!!!!
odpowiedź
User
Xyz
Szkoda, że nie idą w stronę brytyjskiej telewizji. W BBC One nie ma żadnego loga i oznaczeń wiekowych. Filmy i seriale emitowane tak jak ich twórca stworzył bez śmieci ekranowych. W dobie telewizji cyfrowej wszystkie informacje wyświetla urządzenie przez parę sekund przy przełączaniu kanałów.
odpowiedź