W Trójce reportaż o aborcji. Emisję zablokowano trzy lata temu
We wtorek w „Wieczorze w Trójce” premiera „półkownika”, reportażu zatrzymanego w 2020 roku przez ówczesne szefostwo Polskiego Radia. O godz. 22.05 na antenie wyemitowana zostanie audycja Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryi-Zakrzewskiego „Nie chcę mieć dzieci”.
Materiały do reportażu autorzy zbierali w ramach cyklu „Życie na granicy”, przybliżającego losy polsko-niemieckie. Audycję o aborcji Szwajgier i Bogoryja-Zakrzewski zrealizowali w sierpniu i wrześniu 2020 roku w ramach tego projektu finansowanego i zleconego przez Program 3 Polskiego Radia. Po zmianach kadrowych i programowych w stacji ówczesne szefostwo Polskiego Radia nie skierowało reportażu do emisji.
Dyskusja na temat zmiany prawa antyaborcyjnego trwa. Zmienia się także podejście społeczeństwa do aborcji. „Nie chcę mieć dzieci” Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryi-Zakrzewskiego to silny głos kobiet, które z różnych powodów – niechcianej ciąży, braku dojrzałości, możliwości finansowych utrzymania dzieci i doświadczeń wyniesionych z domu, ale też z powodu nieodczuwania potrzeby bycia matką — nie chcą mieć dzieci. Gdy zajdą w ciążę, szukają pomocy.
Część z nich decyduje się na tabletki poronne, brane nawet bez opieki lekarza, część trafia, o co zaskakująco łatwo, do podziemia ginekologicznego. Pomoc w terminacji można otrzymać nawet po 12. tygodniu ciąży i deklaracje lekarza opieki medycznej... przez telefon! Nierzadko kobiety decydują się na terminację ciąży za granicą, między innymi w Niemczech. Tam zabiegi te są legalne, a procedurę przyśpiesza łatwy kontakt — regułą jest, że w takich placówkach zawsze ktoś z personelu mówi po polsku. Jednak Polacy, którzy pomagają kobiecie w ciąży w usunięciu jej, muszą liczyć się z oskarżeniami ze strony prokuratury w Polsce i kary, a takie sytuacje mają miejsce.
Gośćmi Łukasza Szweda we wtorkowym „Wieczorze w Trójce” będą Agnieszka Szwajgier, dziś związana z Radiem 357, Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz nowy szef tej redakcji, laureat Prix Italia, czyli „radiowego Oscara”, Bartosz Panek.
Emisja „Wieczoru w Trójce” we wtorek 12 marca w godz. 22.05-22.23.
W połowie lutego wicedyrektorem Trójki został Michał Nogaś, wrócił do rozgłośni po ponad sześciu latach pracy w „Gazecie Wyborczej” i 3,5 roku współpracy z Radiem Nowy Świat. Stanowisko sekretarza redakcji stacji objął Adam Sobieraj (w miejsce Roberta Kosickiego), a jego zastępcą został Mateusz Tomaszuk, który wrócił do rozgłośni po kilku miesiącach przerwy. Z początkiem kwietnia do stacji wróci Katarzyna Borowiecka, w ostatnich latach związana z Radiem 357. Z Radia 357 do Trójki przechodzi też Kuba Jonczyk.
Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. Trójka miała 2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 2,2 proc. rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: W Trójce reportaż o aborcji. Emisję zablokowano trzy lata temu
Miałaś robić fajne, nieoczesne radio, tymczasem nudzisz. Sciągasz dziadersów, a pomiędzy nich wciskasz Lazara i Miarę. Kobieto, opanuj się.