SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stały multipleks lokalny DVB-T2 na Śląsku? UKE wyjaśnia

Mimo starań nadawcy, multipleks eksperymentalny TVS kończy działalność w Katowicach. Czy możliwa byłaby kontynuacja nadawania jako multipleks lokalny? -  Jeżeli chodzi o nowy, stały multipleks, to nie dysponujemy w tym obszarze wolnymi, uzgodnionymi międzynarodowo częstotliwościami - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. 

Tylko do 1 sierpnia obowiązuje pozwolenie TVS na multipleks eksperymentalny DVB-T2 w Katowicach. Za jego pośrednictwem poza stacją z Katowic są nadawane: TV Republika, TV Okazje, Polsat i Radio Silesia. Nadawca wystąpił o nowe pozwolenie na eksperymenty. W maju UKE zdecydował, że nie będzie udzielać kolejnych takich zgód. - Technologia DVB-T2 komercyjnie działa na polskim rynku już od wielu miesięcy. Pozwolenia testowe, co do zasady, służą celom przetestowania nowych rozwiązań technicznych, wśród których można wymienić m.in. 5G Broadcast, a nie stałym emisjom komercyjnym - mówił wówczas Tomaszewski. Pod koniec września zniknąć z eteru może też MUX testowy firmy BCAST (Gdańsk, Warszawa i Wrocław).

Aby zyskać dodatkowych widzów, TVS nawiązała współpracę z Grupą MWE Networks. Od 1 sierpnia stacja będzie dostępna za pośrednictwem multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). W marcu TVS dołączyła także do MUX -L2 z nadajnikami w Rybniku i Ornontowicach. Te działania mogą uchronić nadawcę przed spadkiem oglądalności, ale TVS to stacja z Katowic. Emisja w stolicy Śląska ma więc dla niej duże znaczenie.

Postępowanie w sprawie TVS wciąż trwa

Czy UKE wydał odmowną decyzję odnośnie nowego pozwolenia na eksperymenty TVS? Możliwa jest stała emisja? - Postępowanie w kwestii wydania pozwolenia na testowy multipleks DVB-T2 dla TVS jeszcze się nie zakończyło. Jeżeli chodzi o nowy, stały multipleks, to nie dysponujemy w tym obszarze wolnymi, uzgodnionymi międzynarodowo częstotliwościami - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Tomaszewski.

Pytaliśmy też czy niezakończenie postępowania w sprawie TVS to znak, że prezes UKE zmienił politykę wobec multipleksów eksperymentalnych i mogą one jednak dalej funkcjonować. Przymiarki do ich likwidacji były już w 2022 roku, ale po konsultacjach z szefem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zapadła decyzja, że MUX-y mogą pozostać. - Nic się w tym zakresie nie zmieniło. Co do zasady, Prezes UKE nie wydaje już pozwoleń na testowe multipleksy w technice DVB-T(2) – zapewnia rzecznik UKE.

Obecnie multipleksy lokalne działają tylko w miejscach, gdzie w erze analogu funkcjonowały lokalne telewizje naziemne. To Jelenia Góra (MUX-L1), Rybnik, Ornontowice (MUX-L2), Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki (MUX-L3), Wrocław, Świdnica (MUX-L4), Głogów, Lubin (MUX-L7). To Jelenia Góra (MUX-L1), Rybnik, Ornontowice (MUX-L2), Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki (MUX-L3), Wrocław, Świdnica (MUX-L4), Głogów, Lubin (MUX-L7). Dekadę temu UKE prowadził konkursy na pasmo po TV Odra. W trzech lokalizacjach (MUX-L5 - Gorzów Wielkopolski, MUX-L6 Zielona Góra, MUX-L8 - Jelenia Góra) nie było chętnych na nadawanie.

W Polsce działa kilkaset stacji lokalnych i niewykluczone, że część z nich mogłaby być zainteresowana emisją naziemną. Ogólnopolska jest na pewno powyżej ich możliwości finansowych (koncesja to niecałe 18 mln zł, płatne w 10 ratach, a koszty nadawania to ponad 6 mln zł rocznie). W ostatnich konkursach dotyczących miejsc na multipleksach, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szukała tylko wyspecjalizowanych kanałów, które chcą nadawać w całej Polsce. Zbliżający się konkurs dotyczący MUX-5 jest szansą na zmianę podejścia. Można sobie wyobrazić przeznaczenie jednego czy dwóch slotów z piątego multipleksu na kanały lokalne, dostępne tylko w danym regionie. Przy niższych opłatach, swoich sił w konkursie mogliby wtedy spróbować nadawcy typu TVS z Katowic, Telewizja WTK z Poznania czy TV Toya z Łodzi. 

Dołącz do dyskusji: Stały multipleks lokalny DVB-T2 na Śląsku? UKE wyjaśnia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
To typowa dyskryminacja i próba wyeliminowania małych lokalnych telewizji. Do tego to niestety zmierza. Rozdawnictwo MUX 4 dla Polsatu to doskonały przykład tego że kto ma pieniądze może wszystko. Taki Polsat robi co chce i z MUX 4 nadaje sobie Polsat News Polityka, bez konkursu i bez pozwolenia. Niestety taki mamy klimat jak to jedna mądra pani z polityki powiedziała.
15 1
odpowiedź
User
DX+
TVS to guano jakich mało i kilka razy to coś włączyłem i w końcu zablokowałem, bo irytacja wzięła górę, a po za tym, co tu testować, nerwy odbiorców i wytrzymałość odbiorników, które fiksują, od tych testów ?
9 9
odpowiedź
User
LACROIX
Problem polega na tym że MUX'y lokalne nie nadają kanały lokalne a regionalne skoro Echo24 kanał regionalny na całe województwo a nie lokalny podobnie TVC który zastąpił kanał lokalny NTL Radomsko to powinna być decyzja o MUX lokalny dla TVS bo skoro może Echo24 i TVC to i TVS. Albo MUX regionalny dla TVS i z niego TVT Rybnik
4 0
odpowiedź