VeloBank ma nowego właściciela
Podmiot powiązany spółki Cerberus Capital Management, L.P. („Cerberus”), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju („EBOR”) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa („IFC”, organizacja należąca do Grupy Banku Światowego) ogłosiły dziś nabycie 100 proc. akcji VeloBanku od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód od właściwych organów nadzoru. Transakcja kończy proces sprzedaży prowadzony od 2023 roku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Podpisanie umowy otwiera przed VeloBankiem nowe możliwości rozwoju we wszystkich liniach biznesowych, dzięki dokapitalizowaniu go przez nowych właścicieli kwotą 687 mln zł oraz zniesieniu statusu banku pomostowego i związanych z tym ograniczeń nałożonych przez Komisję Europejską.
Sprzedaż Banku w żaden sposób nie wpłynie na sytuację klientów ani ich obsługę – podaje bank w komunikacie. Środki zgromadzone w VeloBanku będą w dalszym ciągu pod ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na takich samych zasadach jak środki zdeponowane w innych bankach, objętych obowiązującym w Polsce systemem gwarantowania depozytów pieniężnych.
Zobacz: VeloBank zmienia właściciela. Transakcja za ponad miliard zł
VeloBank kupiony
– Bardzo się cieszymy, że możemy zainwestować w VeloBank i wesprzeć jego udział w dynamicznie rozwijającym się polskim rynku bankowym – skomentował Charles Dunlap, starszy dyrektor zarządzający Cerberusa.
W ramach procesu przejmowania kontroli nad bankiem, 1 sierpnia 2024 r. została powołana nowa Rada Nadzorcza. W jej skład weszli eksperci dysponujący wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej.
– Mam ten przywilej, że mogę uczestniczyć w najciekawszym projekcie bankowym na polskim rynku. Unikalne kompetencje funduszu Cerberus jako podmiotu specjalizującego się w instytucjach finansowych wraz z zaangażowaniem i siłą EBOR oraz IFC, oznaczają bezprecedensowe wsparcie dla przyszłości VeloBanku. Jestem przekonany, że nowa Rada Nadzorcza będzie dobrym partnerem dla VeloTeamu, dostarczając inspiracji i wsparcia w przyszłym wzroście i rozwoju banku – stwierdził Jakub Papierski, przewodniczący rady nadzorczej VeloBanku.
Zobacz: VeloBank po rebrandingu promuje się jako “bank pozytywnych wartości”
– Zespół VeloBanku z powodzeniem zakończył jeden z najtrudniejszych procesów przymusowej restrukturyzacji w historii europejskiej bankowości, który został przeprowadzony z zachowaniem najwyższych standardów oraz w zgodzie z literą prawa unijnego. Sprzedaż VeloBanku była warunkiem koniecznym i niezbędnym do zakończenia procedury przymusowej restrukturyzacji, przyjętej, by zapewnić stabilność całego sektora bankowego. Jednocześnie transakcja ta wysłała pozytywny sygnał świadczący o bezpieczeństwie polskiego sektora finansowego – zaznaczył Adam Marciniak, Prezes Zarządu VeloBanku,
Francis Malige, dyrektor zarządzający EBOR ds. instytucji finansowych, powiedział: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z pomyślnego zamknięcia procesu inwestycji w VeloBank. Inwestycja ta wyznacza nowy początek, a zarazem wieńczy długą i złożoną procedurę przymusowej restrukturyzacji. Z niecierpliwością wypatrujemy teraz nowego etapu w rozwoju VeloBanku i cieszymy się na myśl o współpracy z naszymi współinwestorami i partnerami, która przełoży się na dalszy wzrost banku i rozwój akcji kredytowej na rzecz gospodarki w Polsce.
Dołącz do dyskusji: VeloBank ma nowego właściciela