Większe zyski Bertelsmanna
Zyski grupy medialnej Bertelsmann AG wyraźnie wzrosły w 2004 roku dzięki znaczącej aktywności i dobrym wynikom działu telewizyjnego, muzycznego oraz mniejszemu umorzeniu należności ze względu na zmienione zasady księgowania
Zysk grupy wzrósł do 1,03 miliarda euro w 2004 roku ze 154 milionów euro w 2003 roku, przychody wzrosły o 1,2 procent do 17,02 miliarda euro (w oficjalnym komunikacie nie zostały uwzględnione wyniki finansowe grupy za IV kwartał 2004 roku).
Bertelsmann AG uzyskało tak dobre projekcje finansowe dzięki zależnej od siebie grupie RTL, która jest największym europejskim nadawcą telewizyjnym. RTL zwiększył zyski z 503 milionów euro w 2003 roku do 668 milionów w roku ubiegłym, co udało się uzyskać m.in. dzięki zakupowi francuskiego nadawcy M6. Grupa medialna uzyskała także dobre wyniki ze swojego działu muzycznego BMG, który połączył się z Sony Music Entertainment tworząc Sony BMG Music Entertainment, jak również z działalności Random House- największego wydawcy na świecie. Szczególnie pomogły w tym takie światowe hity ze stajni Sony BMG jak album Uchera, gwiazdy muzyki R&B, pt.: "Confessions", który sprzedał się w 12 milionach egzemplarzy, czy bestsellerowe wspomnienia byłego prezydenta Billa Clintona, czy wreszcie największy fenomen literacki ostatnich lat- "Kod Leonarda Da Vinci" Dana Browna i jego pozostałe tytuły.
Dyrektor generalny Bertelsmann AG Gunter Thielem oświadczył, że jest zadowolony z wyników grupy i oczekuję jeszcze większych przychodów i zysków w tym roku.
Ze względu na obniżanie się wartości dolara w stosunku do euro oraz w wyniku obaw przed rosnącym piractwem i nielegalnym ściąganiem plików muzycznych z sieci, dochody Sony BMG spadły w ubiegłym roku do 2,55 miliarda euro z 2,7 miliarda euro w 2003 roku. Jednak zyski firmy wzrosły do 162 milionów euro z 54 milionów w 2003 roku (są to wyniki finansowe BMG z okresu styczeń -luty 2004, oraz połowa wyników Sony BMG z okresu sierpień-grudzień 2004).
Random House miało natomiast stały przychód na poziomie 1,8 miliarda dolarów w 20004 roku. Zysk firmy wzrósł do 140 milionów euro ze 115 milionów euro w 2003 roku, do czego głównie przyczyniła się ogromna popularność książki "Moje życie" Billa Clintona oraz "Kodu Leonarda Da Vinci", który według firmy jest najlepiej sprzedającym się tytułem nieprzeznaczonym dla dzieci w historii.
Natomiast należące do grupy wydawnictwo Gruner+Jahr zanotowało spadek zysku do poziomu 210 milionów euro w porównaniu do 233 milionów euro w 2003 roku. Spowodowane to było głównie zakupem przez wydawnictwo nowych tytułów prasowych.
Grupa Bertelsmann AG nie jest notowana na giełdzie i jest ona w większości kontrolowana przez rodzinę Mohn (bezpośrednio oraz przez fundację). Grupa Bruxelles Lamber posiada 25 procent udziałów w Bertelsmannie.
Dołącz do dyskusji: Większe zyski Bertelsmanna