117 kont X Premium rozsiewa rosyjską propagandę
117 prokremlowskich kont wykupiło pakiet Premium na platformie X, dzięki czemu przy ich tweetach wyświetlał się znacznik weryfikacji. Konta zarabiały na szerzeniu dezinformacji i rosyjskiej propagandy, zarabiały także dzięki przychodom z reklam. Model premium pozwalał także zwiększać ich zasięgi.
Niedawno opublikowany raport Centrum Eksperckiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ds. Komunikacji Strategicznej (NATO StratCom COE) donosi, że na platformie X funkcjonuje 117 kont, które zakupiły znacznik weryfikacji.
Jak zaznacza serwis Demagog.org, zajmujący się m.in. wykrywaniem fakenewsów, wykupiona subskrypcja pozwalała zwiększać widoczność wpisów. To jednak nie wszystko, konta mogły czerpać zyski finansowe, bo medium Elona Muska dzieli się przychodami z reklam z profilami Premium.
🇷🇺 117 prokremlowskich kont wykupiło znacznik weryfikacji na portalu X. Konta zarabiały na szerzeniu dezinformacji i propagandy. #X dzielił się z nimi przychodami z reklam.
📲 Jakie zasięgi uzyskały propagandowe treści?
🔎 Analiza raportu @STRATCOMCOE: https://t.co/NTSqkQOkHW pic.twitter.com/bEBavDLwZv— 🔎 DEMAGOG (@DemagogPL) December 27, 2023
Śledztwo StratComu wykazało, że zasięg tweetów prokremlowskich kont po uzyskaniu znacznika wzrósł 109 proc., a liczba podanych dalej wpisów o 72 proc. Ponad 33 tys. tweetów z tych kont wygenerowało ponad 15 mld wyświetleń. Według szacunków, oznacza to ok. 127 tys. dol. przychodów z reklam. Biorąc pod uwagę, że koszt znacznika weryfikacji to 84 dol. rocznie, prorosyjskie konta mogły zarobić na czysto 117 tys. dol.
Demagog.org zauważa, że większość wpisów opublikowana była po angielsku – odbiorcą treści miał być zagraniczny użytkowników. Tweety przede wszystkim pokazywały NATO w złym świetle.
Demagog.org już rok temu ostrzegał, że wprowadzona przez Muska rozszerzona wersja Twitter Blue (w Polsce dostępna od marca br.) utrudni walkę z dezinformacją: wcześniej znacznik świadczący o autentyczności konta na Twitterze przyznawała sama platforma w procesie autoryzacji. Po wprowadzeniu zmian wystarczyło zapłacić (miesięcznie 7,99 dol. za wersję przeglądarkową lub 11 dol. za wersję na smartfona).
W listopadzie X stracił 1,1 mln polskich użytkowników – korzystało z niego 8,31 mln internautów w naszym kraju, którzy przeciętnie spędzali tam 1 godzinę, 7 minut i 57 sekund (27,98 proc. zasięgu) (dane Mediapanel).
Dołącz do dyskusji: 117 kont X Premium rozsiewa rosyjską propagandę