Założenia projektu budżetu na 2012 r., zakładany 2,5 proc. wzrost PKB
Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2012 rok zakładający wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. oraz 35 mld zł deficytu budżetu centralnego, poinformował premier Donald Tusk.
Celem rządu, który ma zostać zrealizowany dzięki temu budżetowi, jest zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3 proc. PKB w przyszłym roku, zadeklarował premier.
"Mamy w zapasie warianty na wypadek, gdyby wydarzenia w przyszłym roku były bardziej korzystne lub bardziej niekorzystne. Dlatego wybraliśmy ten wariant środkowy, w którym głównym parametrem jest wzrost na poziomie 2,5% i dostosowaliśmy do tego inne parametry. Zakładamy, że deficyt budżetowy będzie wynosił 35 mld zł" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Przedstawiciele rządu już wcześniej zapowiadali, że przyjęty będzie najprawdopodobniej środkowy ze scenariuszy dla przyszłorocznego budżetu, które zakładały wzrost PKB na poziomie odpowiednio: +3,2%, +2,5% oraz -1,0%.
"Natomiast naszym celem pozostaje - ten budżet także temu służy - osiągnięcie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3% w roku 2012. Zdajemy sobie sprawę, jak duże to wyzwanie, ale jesteśmy przekonani, że ten projekt budżetu jest drogą do tego, aby deficyt sektora na tym poziomie uzyskać" - powiedział też premier.
Już w swoim expose w połowie listopada Tusk zapowiadał, że celem rządu w roku 2012 jest wyjście z procedury nadmiernego deficytu, co oznacza skonstruowanie budżetu w wariantach w taki sposób, aby osiągnąć zakładany pułap ok. 3% deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2012 r.
Jednakże Komisja Europejska prognozowała ostatnio, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) Polski spadnie w tym roku do 5,6% PKB (z 7,8% w ub.r.), zaś w 2012 r. obniży się do 4,0% PKB, co oznacza, że Polsce nie uda się w przewidywanym terminie wyjść z procedury nadmiernego deficytu. KE prognozuje, że w 2013 r. wskaźnik ten wyniesie 3,1%.
Przyjęte w projekcie przyszłorocznego budżetu prognozy dotyczące PKB za zbyt pesymistyczne uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
"Minister Rostowski przedstawił swoje autorskie spojrzenie, drobne korekty na Radzie Ministrów wynikające z założeń, niestety, moim zdaniem, zbyt pesymistycznych, bo jeżeli patrzymy na rzeczywistość, to ona jest znacznie lepsza niż się spodziewaliśmy. Wzrost gospodarczy, procesy gospodarcze są znacznie lepsze niż było to także w prognozach Ministerstwa Finansów" - powiedział Pawlak na odrębnej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).
Wcześniej w tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki podniosło prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego do 4,2% z ok. 4,2%. W 2010 r. wzrost PKB - po ostatniej weryfikacji przez GUS - wyniósł 3,9%.
Dołącz do dyskusji: Założenia projektu budżetu na 2012 r., zakładany 2,5 proc. wzrost PKB