Inicjatywa Pracownicza w obronie członkini zwolnionej przez Amazona
Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza sprzeciwia się zwolnieniu przez Amazon Magdy Malinowskiej, która jest chronioną członkinią prezydium związku. Koncern odpowiada, że z pracownicą rozstał się, bo „odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych”.
Prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland pisze, że 9 listopada Amazon wręczył wypowiedzenie Magdzie Malinowskiej, pracującej od sześciu lat w magazynie firmy w Sadach pod Poznaniem. Związek zaznacza, że Malinowska jest chronioną członkinią prezydium, Społecznym Inspektorem Pracy oraz autorką filmów dokumentujących ruch pracowniczy, a także współzałożycielką Amazon Workers International.
Inicjatywa Pracownicza podkreśla, że formalną przyczyną zwolnienia było „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok” - może tu chodzić o mężczyznę, który we wrześniu zmarł na terenie zakładu. Według związku Malinowska chciała włączyć się do zespołu powypadkowego jako Społeczny Inspektor Pracy, ale Amazon odmówił jej.
Inicjatywa Pracownicza dodaje, że „zwolnienie jest tym bardziej skandaliczne, iż dokonano go mimo sprzeciwu organizacji związkowej, która w piśmie z 8 listopada nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy o pracę”. W jej opinii firma naruszyła przepisy Ustawy o związkach zawodowych i Ustawy o społecznej inspekcji pracy.
Związek zapowiedział, że będzie domagał się w sądzie przywrócenia Malinowskiej do pracy oraz finansowego zadośćuczynienia.
Jak dodano w oświadczeniu, zwolnienie „stanowi eskalację antyzwiązkowych praktyk ze strony Amazon” - Inicjatywa Pracownicza wymienia odmówienie związkowcom przeprowadzenia audytów bhp, utrudnianie korzystania z godzin związkowych czy jednostronną zmianę zapisów Regulaminu Pracy. Podkreśla, że jej działacze są regularnie wzywani do składania pisemnych wyjaśnień dotyczących rzekomych naruszeń zasad - „najwidoczniej firma zbiera na związkowców »haki«”.
„W naszych centrach logistycznych w Polsce stworzyliśmy dotychczas ponad 23 000 stałych miejsc pracy, zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie, kompleksowe świadczenia, bezpieczne środowisko pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę” - zaznaczyła Aleksandra Zarychta-Kuzalska, operations PR manager Amazona w przesłanym nam stanowisku.
Firma dodaje, że rozwiązanie umowy oparto na „ważnych powodach” i podkreśla, że taką samą decyzję podjęłaby w stosunku do każdego pracownika, niezależnie od pełnionych przez niego funkcji społecznych. Jak zaznacza Amazon, prawie połowa jego stałych współpracowników w Sadach zatrudniona jest tam dłużej niż trzy lata.
Amazon nie skomentował zarzutów dotyczących rzekomych działań antyzwiązkowych, jakie miał podejmować według Inicjatywy Pracowniczej.
Dołącz do dyskusji: Inicjatywa Pracownicza w obronie członkini zwolnionej przez Amazona