Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-09-16

A A A POLEĆ DRUKUJ

Inwestycje w nowoczesne leczenie pomnażają najcenniejszy kapitał Państwa – zdrowie

150x110

Podsumowanie debaty Polskiej Agencji Prasowej i INFARMY

Polacy oczekują, że ochrona zdrowia będzie istotnym tematem toczącej się kampanii wyborczej oraz priorytetem dla przyszłego rządu. Domagają się także lepszego dostępu do nowoczesnej medycyny i zmniejszenia różnic w zdrowotności między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie INFARMY, w ramach akcji „Głosuję na zdrowie”. Zdaniem uczestników debaty, poświęconej wartościom inwestycji w nowoczesne leczenie, która 16 września br. zainaugurowała tę akcję, jest to silny sygnał do rozpoczęcia merytorycznej dyskusji nad jakościowymi zmianami w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

W dyskusji wzięli udział:

  • Elżbieta Mączyńska – ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego;
  • dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – ekonomistka, członek Rady NFZ, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie;
  • Janusz Czapiński – psycholog społeczny, prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie;
  • Witold Orłowski – ekonomista, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, główny doradca ekonomiczny PwC;
  • Tadeusz Pieńkowski – kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku;
  • Ewa Grenda – prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Uchwycone przez Millward Brown w badaniu opinii publicznej nadzieje Polaków dotyczące zmian w ochronie zdrowia pokazują, jak dużą wagę przywiązujemy do kwestii organizacji systemu. Temat, który często stanowi margines debaty publicznej, zdaniem aż 87% badanych powinien być traktowany jako priorytetowy – zarówno przez polityków, jak i media. Nie może zatem dziwić, że Polacy chcą wiedzieć, jakie propozycje w tej kwestii mają poszczególne partie polityczne (91% respondentów). Nie dziwi także oczekiwanie, że zdrowie stanie się kluczowym obszarem działań nowego rządu (86% pytanych).

Komentując wyniki ww. badania członkowie Rady Ekspertów akcji „Głosuję na zdrowie” zwrócili uwagę, że aż 78% ankietowanych uważa, iż dostęp do nowoczesnych terapii lekowych w Polsce jest niewystarczający. Równie liczna grupa respondentów (79%) wskazała na niekorzystne różnice w tym względzie między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Według 76% respondentów korzystanie z innowacyjnych terapii pozwala ograniczyć koszty leczenia. Zdaniem 82% badanych nowoczesne terapie lekowe umożliwiają szybszy powrót do pracy i dłuższą aktywność zawodową.

Jak wynika z sondażu Millward Brown przekonanie respondentów o korzyściach płynących z dostępu do nowoczesnych terapii lekowych znajduje odzwierciedlenie w danych gospodarczych. Ewa Grenda, prezes INFARNY powiedziała, że obniżenie produktywności i spadek podaży pracy związane z chorobami przewlekłymi mogą obniżyć PKB nawet o 7%. Prof. Elżbieta Mączyńska wyraziła przekonanie, że „system ochrony zdrowia w Polsce jest chory i wymaga gruntownej naprawy”. Zdrowie należy traktować jako obszar szczególnej troski i przemyślanych inwestycji, również w kontekście zachodzących w Polsce zmian demograficznych. Dodała także, że do 2055 r. liczba ludności w Polsce spadnie o ok. 5 ml, a wzrośnie liczba osób w wieku postprodukcyjnym. Spowoduje to zwiększenie wydatków na zabezpieczenia społeczne, przy jednoczesnym spadku przychodów podatkowych z pracy. Dzięki dostępowi do nowoczesnego leczenia możliwe jest wydłużenie aktywności zawodowej i społecznej. Niestety, zdaniem profesora Tadeusza Pieńkowskiego polski system niechętnie refunduje nowoczesne leki – ze szkodą dla pacjentów.

Prof. Orłowski zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia inteligentnego systemu ochrony zdrowia, który elastycznie reaguje na potrzeby pacjentów i możliwości płatnika. Jego zdaniem „bieżące zarządzanie finansami w obszarze zdrowia powinno ustąpić miejsca strategicznemu planowaniu”.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka wskazała, że dzięki akcji „Głosuję na zdrowie” zostanie zainicjowana publiczna debata na temat wartości inwestycji w zdrowie. Jej zdaniem sprawne funkcjonowanie systemu wymaga zaangażowania wszystkich resortów, a nie tylko Ministerstwa Zdrowia: „Zdrowie jest fundamentalnym kapitałem społeczeństwa i gospodarki naszego kraju. Nie należy zapominać, że na system ochrony zdrowia składają się edukacja, profilaktyka i naprawianie zdrowia”. Dodała również, że ”polski system ochrony zdrowia bez innowacji nie może iść do przodu”.

Zabierając głos w dyskusji Ewa Grenda, powiedziała, że innowacyjna branża farmaceutyczna, jako element systemu ochrony zdrowia w Polsce, ma poczucie odpowiedzialności za zdrowie społeczeństwa: „Zależy nam, aby tak oczekiwana przez Polaków debata o zdrowiu nie ograniczała się jedynie do haseł i obietnic. Chcemy wspierać i promować merytoryczny dialog, który pozwoli znaleźć odpowiedź na zdrowotne, społeczne i gospodarcze wyzwania, przed jakimi stać będzie Polska w najbliższych latach”.

Jak wielokrotnie podkreślał w toku dyskusji prof. Janusz Czapiński: „w hierarchii najważniejszych wartości dla Polaków na pierwszym miejscu znajduje się zdrowie” – dlatego warto i należy rozmawiać o przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce.

______

„Głosuję na zdrowie” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na znaczenie wartości nowoczesnych terapii. Wyrównanie różnic w zdrowotności Polaków w stosunku do mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej wymaga inwestycji zwiększających efektywność systemu ochrony zdrowia i poprawiających dostęp do innowacyjnego leczenia. Inwestowanie w najcenniejszy kapitał, jakim jest zdrowie, wymaga wielowymiarowego i międzyresortowego działania na rzecz stworzenia sprzyjających warunków dla rozwoju innowacji.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS