Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-04-26

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jak polscy rodzice spędzają czas ze swoimi pociechami

150x110
Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę badawczą TNS OBOP, codzienna kąpiel maluszka jest jedną z najczęściej wymienianych czynności, wykonywaną wspólnie z dzieckiem. Aż 78% respondentów deklaruje, że to właśnie kąpiel dziecka jest pretekstem do spędzania z nim czasu. To dobry moment zarówno do budowania więzi, rozwijania zmysłów dziecka, jak i wspólnej zabawy oraz pielęgnacji.

Mamo, tato spędźcie ze mną czas!

Dzień każdego rodzica składa się z wielu czynności – praca, obowiązki domowe, opieka nad dzieckiem. Z wspólnych chwil z dzieckiem rodzice chcą czerpać jak najwięcej. A jak spędzają ten czas? Wyniki przeprowadzonych badań, pokazują, że do najczęściej wymienianych przez rodziców aktywności wykonywanych wspólnie z dzieckiem, należą spacery – wychodzi na nie 82% badanych. Jednakże bardziej angażujące aktywności fizyczne, wymagające od rodziców poświęcenia większej ilości czasu, jak np. wyjazdy na wspólne wycieczki, czy też wycieczki rowerowe, okazują się być praktykowane sporadycznie, tylko przez co trzeciego rodzica. Na kolejnym miejscu wspólnych aktywności, rodzice wymieniają wieczorną kąpiel swojego dziecka (78% badanych), a także różnego rodzaju gry i zabawy na powietrzu, wspólne oglądanie bajek, telewizji (75%)i czytanie bajek (73%). Jak wynika z badań TNS OBOP wieczorna kąpiel jest bardzo istotnym rytuałem dnia, który służy zarówno na wzmocnienie kontaktu, relacji i nawiązywanie bliskości z dzieckiem, ale także jest momentem wykorzystywanym na wspólną zabawę. Dzięki wieczornej kąpieli dziecko staje się wyciszone, zrelaksowane i odpowiednio przygotowane do snu.

Jak przygotować kąpiel?

Aby oswajać dziecko z wodą, a także z kosmetykami, które stosujemy do pielęgnacji, należy przede wszystkim zapewnić mu komfort i dobrze zabezpieczyć ręką plecki, główkę i buzię przed dostaniem się wody do uszu lub oczu.
Należy zadbać o stałą temperaturę powietrza w pomieszczeniu (ok. 22-25 stopni). Kąpiel powinna być przeprowadzona w wodzie o temperaturze 37 st. C – 37,5 st. C, a ilość wody w wanience nie powinna przekraczać poziomu bioder dziecka. Należy wcześniej przygotować sobie wszelkie niezbędne akcesoria, tj. kosmetyki, ręcznik, ubranko, aby nie musieć po nie sięgać w trakcie kąpieli. Nasze ruchy i wykonywane czynności powinny być spokojne i delikatne, aby nie wywołały strachu i płaczu maleństwa.
Przed włożeniem dziecka do kąpieli należy je dobrze chwycić. Główkę kładziemy na swoim lewym przedramieniu, a dłoń wsadzamy pod lewą pachę dziecka, tak aby plecy też miały oparcie.
Prawą dłoń wsuwamy pod pupę dziecka i zanurzamy w wodzie pośladki. Powoli uwalniamy spod nich swoją prawą dłoń, by móc umyć dziecko. Główkę wciąż trzymamy na lewym przedramieniu ponad wodą.
Dziecko powoli polewamy wodą.
Myjemy dziecko od głowy, poprzez szyję w dół – najlepiej ręką.
Brzuszek najpierw moczymy zwilżoną dłonią, dopiero potem delikatnie polewamy. Obecnie nie zaleca się omijania pępka. Nie bójmy się zatem zamaczania pępka nawet jeśli kikut pępowiny jeszcze nie odpadł. Tę okolicę myje się wodą, np. z dodatkiem emolientów i wyciera przez delikatne przysuszanie.
Dokładnie myjemy okolice intymne i pupę. Dziewczynki należy myć zawsze w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu, nie odwrotnie!
W czasie kąpieli należy zwracać szczególną uwagę na trudno dostępne fałdy szyjne, gdzie może dostać się ulany po karmieniu pokarm, drażniący delikatną skórę i powodujący stany zapalne. Podobnie należy oczyszczać fałdy pachwinowe.
W trakcie kąpieli warto mówić do dziecka, naśladować dźwięki, zapoznawać dziecko z kształtami zabawek przeznaczonymi do wody, pokazując jak można się nimi bawić. Wtedy też kąpiel okaże się nie tyle koniecznością, jak przyjemnością, dostarczy nam i dziecku wielu powodów do uśmiechu, a także łatwiej zdołamy wykąpać maluszka.



Codzienna pielęgnacja skóry dziecka

Czas kąpieli jest przeznaczony szczególnie na podstawową pielęgnację wrażliwej skóry maluszka. Aby zapewnić maleństwu kompleksową troskę i prawidłowo pielęgnować jego skórę zaleca się stosowanie płynnych środków myjących, wzmacniających barierę skórną, nie zawierających barwników, substancji zapachowych ani konserwantów, tzw. emolientów. Mają one także właściwości nawilżające i natłuszczające. Odpowiedzią na te potrzeby mogą być emolienty z serii Oilatum Soft, przeznaczone do codziennej pielęgnacji, delikatnej skóry dziecka. Ich formuła została oparta na prostym składzie i niewielkiej liczbie substancji, która minimalizuje ryzyko uczuleń. Kosmetyki Oilatum Soft mogą być stosowane już od 1 dnia życia dziecka. Linia Oilatum Soft składa się z emulsji, szamponu i kremu. Emulsja umożliwia stworzenie mlecznej i delikatnej kąpieli, która nawilży i natłuści skórę dziecka, a także zapewni odpowiednie jej uelastycznienie. Do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy, w tej serii dostępny jest Szampon Oilatum Soft, który ma właściwości hipoalergiczne, jest bezzapachowy i nie szczypie w oczy. Uzupełnieniem pielęgnacji jest delikatny krem Oilatum Soft, który po kąpieli i wysuszeniu ciałka dziecka, złagodzi podrażnienia i wspomoże regenerację ochronnej warstwy lipidowej skóry. Ponadto uchroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem i złuszczaniem się naskórka, a także ograniczy wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS