Genewa/Skopje, 1 września 2015 r. – W ciągu ostatnich trzech miesięcy potroiła się liczba kobiet i dzieci, które przekraczają granicę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, szukając schronienia w Europie. Szacuje się, że jest to 3 000 osób dziennie. Kobiety i dzieci stanowią około 30% z nich (to wzrost o 10% w porównaniu do czerwca br.). 12% kobiet jest ciężarnych.
Według danych macedońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 80% uchodźców pochodzi z Syrii, 5% z Afganistanu, a 5% z Iraku.
Od czerwca br. ponad 52 000 osób zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija na granicy grecko-macedońskiej. Szacuje się, że taka sama liczba uchodźców przekracza granicę bez zarejestrowania.
Od miesięcy wiele dzieci i ich rodzin jest w drodze. Przetrwały upalne dni przybywając jedynie w tym, co miały na sobie: jednej sztuce odzieży i parze butów. Są fizycznie wyczerpane i bardzo potrzebują miejsca do odpoczynku. Wiele z nich cierpi z powodu odwodnienia, pęcherzy, przeziębienia, biegunki i oparzeń słonecznych.
Mimo dołożenia wszelkich starań przez rząd i organizacje partnerskie (w tym UNHCR), uchodźcy potrzebują większej ilości czystej wody i dostępu do sanitariatów. Niektórzy potrzebują również pomocy medycznej.
UNICEF dostarcza do Skopje bukłaki na wodę o pojemności 30 000 litrów oraz dwa namioty o powierzchni 72 m². Bukłaki zapewnią osobom przemieszczającym się przez centrum kraju dostęp do czystej i pitnej wody, a namioty posłużą jako Miejsca Przyjazne Dzieciom, gdzie jednocześnie może przebywać 50. dzieci. Dzieci mogą się tam bezpiecznie bawić i uczyć, a także otrzymać wsparcie psychologiczne. UNICEF dostarcza również żywność dla dzieci, która w obecnej chwili jest bardzo potrzebna.
Niezależnie od ich statusu, dzieci przekraczające granice samodzielnie bądź w towarzystwie najbliższych, powinny otrzymać niezbędną pomoc i opiekę. Ich wnioski o nadanie statusu uchodźcy powinny być również sprawnie rozpatrywane, a władze w Europie powinny dostosować istniejące przepisy prawne w celu zagwarantowania przestrzegania praw dzieci.
UNICEF jest na miejscu i na bieżąco monitoruje sytuację dzieci, a także współpracuje z władzami lokalnymi w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony i opieki. UNICEF apeluje, aby wszystkie podejmowane działania miały na względzie dobro każdego dziecka.
dostarczył infoWire.pl