SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

W październiku Polskie Radio miało znacząco poszerzyć zasięg w standardzie DAB+. Nastąpi to dopiero w przyszłym roku. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl o przyczynach opóźnienia, a także cyfryzacji radia w Polsce mówi Tomasz Berezowski, dyrektor biura technologii nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Inżynier
A ja zadam prastare inżynierskie pytanie: a po wuj?
Mamy początwk trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, internet jest wszechobecny, tani i ogólnodostępny, a oni zawracają głowę przestarzałą technologią. DAB+ nowoczesny był 20 lat temu, w tej branży to bardzo dawno. Coś jakby w czasach odrzutowców pasażerskich promować dieslowskie transatlantyki jako lepsze od parowych...
0 0
odpowiedź
User
funk
kaminska zacheca pieszych do sluchania radia kierowcow. lepszego kabaretu juz dawno nie slyszalem, polecam wiadomosci w trojce
0 0
odpowiedź
User
fm-dab+
Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw.

1. Komercyjni nie chcą DAB+, bo nie znamy daty swichoff, czyli poniosą dodatkowe koszty nadawania, a tort reklamowy się nie zwiększy, więc spadnie rentowność, a to przecież to prywatne biznesy
2. Publiczne radio dostało na to ekstra kasę więc ma to gdzieś
3. Publiczne radio od kilku lat buduje słuchalność na Dabie i nie zdobyła jakiegoś wielkiego audytorium - np Czwórki na Dabie słucha 15 tys osób dziennie (Badanie RadioTrack)
4. Na dziś cały proces cyfryzacji to transfer pieniędzy podatników z Krajowej Rady, poprzez Polskie Radio do Emitela
5. Tomek zmienił zdanie jak znalazł się w PR, jak był w Zetce mówił co innego i wiem to bo sam słyszałem)))


ad1. więc jednak ten tort reklamowy i jednak chodzi o pieniądze ;)
ad2. PRAWDA! radio publiczne ma dotacje wiec może sobie pozwolić na takie "zabawy' w końcu m/n też taka jest ich rola testować /wdrażać nowości technologiczne bo mają publiczną kasę. Ale tez wątpie by którykolwiek komercyjny nadawca chciał to zrobić - i znów chodzi pieniądze :) ups!
ad3. Czwórka to akurat zły przykład bo adresowana do młodych, którzy prędzej wybiorą radio z netu (swoją droga powinna być w FM a jakiś czas temu zastąpiło ją PR24) Przypominam, że w dab są też radio chopin czy radio kierowców a to już trochę inny odbiorca.
ad4. patrz powyżej ad2 - tylko nadawca publiczny może sobie na to pozwolić nikt z komercyjnych tego sam z własnej woli nie zrobi. No i musi być jakis podmiot, który to ogarnie technologicznie od strony nadawczej (tak wiem, że jest jeszcze BCAST i działa i im też powinno się na to dać kasę by była różnorodnośc by był wybór ale trzeba to dobrze ustawić a od tego jest ta rada)
ad5. Tomek? What Tomek? Who that? (jak mówią emigranci z Puerto Rico u USA) Ja nie z mediów nawet nie z warszawy jestem :)
0 0
odpowiedź