340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci. Powielają je m.in. Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke
Od 1 listopada 2022 roku do 30 kwietnia 2023 pojawiło się ponad 340 tysięcy antyukraińskich wpisów, które uderzają w Ukrainę i Ukraińców - prezentują analitycy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenia Demagog. W kwietniu tego roku konta posłów Grzegorza Brauna i Janusza Korwin-Mikkego znalazły się w comiesięcznym zestawieniu najbardziej zasięgowych profili na Twitterze, które powielały antyukraińską propagandę w polskich mediach społecznościowych.
Już po raz piąty analitycy Stowarzyszenia Demagog przy wsparciu specjalistów ds. mediów z Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) analizowali skalę antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznym internecie
W ciągu pół roku (listopad 2022-kwiecień 2023) w polskojęzycznych mediach społecznościowych pojawiło się przynajmniej 340 tys. wpisów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców. W samym kwietniu 2023 roku zidentyfikowano przynajmniej 37,1 tys. antyukraińskich wpisów (przy czym analiza wpisów i komentarzy z Twittera obejmuje okres od 1 do 20 kwietnia 2023 roku).
Twitter siedliskiem antyukraińskich wpisów
Od 1 do 20 kwietnia opublikowano 32,1 tys. antyukraińskich wpisów, które miały zasięg na poziomie 4 mln. Wpisy deprecjonujące Ukrainę i Ukraińców opublikowane na Twitterze w tym okresie odpowiadają za ponad połowę zidentyfikowanej przez nas całej antyukraińskiej propagandy, która została opublikowana w mediach społecznościowych w kwietniu.
Na Twitterze analitycy IMM i Demagoga zidentyfikowali 10 kont, które aktywnie powielały antyukraińską propagandę w kwietniu. Wiele z nich od listopada 2022 roku regularnie publikuje wpisy uderzające w Ukrainę i Ukraińców. Aż 7 z 10 kont znalazło się także w poprzednich raportach.
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun udostępnił tweeta, w którym odniósł się do exposé Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua, wygłoszonego w sejmie 13 kwietnia 2023 roku. Poseł Braun sugerował, że szef MSZ zapowiedział włączenie Polski do wojny w Ukrainie (czytamy: „#NieIdźmyNaTęWojnę”). Według niego wypowiedź Zbigniewa Raua to przejaw ukrainizacji Polski.
Z kolei Janusz Korwin-Mikke swoim tweetem wpisał się w antyukraińską propagandę. W tym przypadku posłużono się nieprawdziwą informacją, że Ukraina zabraniała mniejszości rosyjskojęzycznej używać języka rosyjskiego - wskzano w raporcie Demagoga i IMM.
Antyukraińskie konta na Facebooku
Od 1 do 30 kwietnia 2023 roku na Facebooku zidentyfikowano 3,1 tys. antyukraińskich wpisów, co pokazuje stałą liczbową tendencję.
Wiele z najpopularniejszych kont rozpowszechniające antyukraińską narrację na Facebooku powiela treści uderzające w Ukrainę i w Ukraińców regularnie od listopada 2023 roku. Aż 6 z 10 zidentyfikowanych przez Demagoga i IMM w kwietniu kont znalazło się także w zestawieniu na okres luty–marzec 2023 roku.
Celem raportu jest analiza rozpowszechnienia antyukraińskich komentarzy i wpisów w polskojęzycznych mediach społecznościowych oraz określenie głównych aktorów szerzących propagandę wymierzoną w Ukraińców i w Ukrainę. W tym celu analitycy Demagoga i IMM – opierając się na wiedzy ekspertów oraz na poprzednich analizach – określili 18 słów kluczowych, którymi najczęściej posługiwano się w ramach antyukraińskiej propagandy w Polsce.
Dołącz do dyskusji: 340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci. Powielają je m.in. Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke