SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5.000 euro za najlepszy materiał o relacjach polsko-niemieckich

Do 20 stycznia trwa nabór zgłoszeń do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. W konkursie mogą startować dziennikarze, redakcje, rozgłośnie i wydawnictwa z Polski i Niemiec. Nagroda w wysokości 5.000 euro zostanie przyznana za najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia i „Dziennikarstwo na Pograniczu”.

 

Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego to wyróżnienie przyznawane autorom najciekawszych materiałów dziennikarskich poruszających tematykę relacji polsko-niemieckich. Misją tej nagrody o ponad dwudziestoletniej tradycji jest rozpowszechnianie wiedzy o złożonych stosunkach sąsiedzkich pomiędzy oboma państwami, a także sprzyjające integracji europejskiej budowanie wzajemnego zrozumienia zarówno w kwestiach historycznych, jak i aktualnych. Wyróżnienia przyznawane są dziennikarzom podejmującym tematy polityczne, gospodarcze, naukowe czy kulturalne; autorom potrafiącym przybliżyć swoim czytelnikom życie codzienne sąsiadów, zjawiska społeczne czy geopolityczne.

W ubiegłym roku organizatorzy dodali nową kategorię – Multimedia – w której jury wybiera najlepsze materiały dziennikarskie publikowane w mediach elektronicznych (w tym w mediach społecznościowych). Pierwszą laureatką w tej kategorii została Ewelina Karpińska-Morek, kierowniczka serwisu „Fakty” w Grupa Interpia.pl, za materiał „Z niej już jest Niemka”.

Nagrodzona historia pana Józefa Sowy była jedną z wielu, jakie powstały w trakcie akcji Interii i Deutsche Welle „Zrabowane dzieci/Geraubte Kinder”. Nagroda okazała się niebagatelnym motorem. Pięć miesięcy po jej przyznaniu temat rabunku i germanizacji dzieci doczekał się międzynarodowej konferencji naukowej w Krakowie. Przyjechali historycy, badacze, dziennikarze z Niemiec. Nadal strony polska i niemiecka nie są zgodne co do liczby zrabowanych dzieci, ale jest wola współdziałania, otwartość i dalsze plany – mówi Ewelina Karpińska-Morek.

Nagroda przyznawana jest autorom materiałów opublikowanych lub wyemitowanych w 2018 roku, a organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń gatunkowych ani tematycznych. Wywiady, recenzje, felietony, eseje, reportaże i dokumenty, a także treści przygotowane z myślą o mediach elektronicznych (instastories, infografiki, podcasty, fotorelacje, etc.) zgłaszać można w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia i „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Laureatka lub laureat każdej z nich otrzyma nagrodę wysokości 5.000 euro. Zgłoszenia przesyłać należy do 20 stycznia 2019 roku przez stronę: http://zgloszenia2019.dnimediow.org/wyslij-plik.html.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego dostarcza co roku niezliczonej liczby nowych tematów dziennikarskich. Zgłaszane są do niej materiały, które najlepiej pomagają zrozumieć sąsiedzką politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw. Są nieocenionym, najczęściej pierwszym, źródłem wiedzy o Polsce i Niemczech. Podobne materiały coraz częściej znaleźć można w mediach elektronicznych, stąd dodana w 2018 roku kategoria „Multimedia” – mówi Krzysztof Rak, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wręczenie Nagród im. Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się 13–14 czerwca 2019 roku podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2019 we Wrocławiu, profesjonalnego forum dziennikarskiego – miejsca spotkań i wymiany poglądów przedstawicieli świata mediów z Polski i Niemiec. Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będzie pytanie „Czy Europa się rozpada?”. W 2019 roku Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego przyznana zostanie po raz dwudziesty drugi.

Formularz zgłoszeniowy
http://zgloszenia2019.dnimediow.org/wyslij-plik.html

Więcej informacji
www.dnimediow.org

Organizator ze strony polskiej
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundatorzy i współorganizatorzy Nagrody
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, Fundacja ZEIT Ebelin und Gerd Bucerius, województwa: Zachodniopomorskie, Lubuskie i Dolnośląskie, kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Kontakt z organizatorem
Magdalena Przedmojska
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
22 338 62 73
e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Dołącz do dyskusji: 5.000 euro za najlepszy materiał o relacjach polsko-niemieckich

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
material z dziedziny "na pograniczu": wałki niemieckie i ich śmieci na lewo zwożone do Polski :)
odpowiedź