SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

72 proc. Polaków ma oszczędności, najczęściej na rachunku oszczędnościowym

Wśród Polaków znacząco spadło zadowolenie z poziomu posiadanych oszczędności. Jednocześnie jesteśmy gotowi do zmiany postawy i zwiększenia swoich buforów finansowych. Na tle innych narodowości odróżniamy się dużą systematycznością w oszczędzaniu i gotowością do "zaciskania pasa" w warunkach nagłego spadku dochodów - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING", zrealizowanego przez TNS Nipo w czternastu krajach Europy.

Blisko 3/4 (72%) Polaków deklaruje, że ma oszczędności. Plasuje nas to w środku europejskiej stawki, a wyprzedzamy m.in. Niemców  (71%) oraz Czechów (67%).

Najwyższy odsetek osób posiadających oszczędności odnotowano w Luksemburgu (89%) i Holandii (81%), a najniższy w Rumunii (52%).

41% Polaków posiadających oszczędności zadeklarowało, że kwota odłożonych przez nich środków wzrosła w ciągu ostatniego roku – to trzeci najwyższy poziom w Europie, po Turcji oraz Wielkiej Brytanii (47%). Spadek oszczędności najczęściej deklarowali Włosi (52%) oraz Hiszpanie (47%).

Wśród wszystkich badanych państw Polska uzyskała najwyższy odsetek osób, które odkładają dodatkowe środki pieniężne, aby zwiększyć swoje oszczędności (84%). Wyprzedziliśmy m.in. Francuzów (81%), Niemców (71%), Brytyjczyków (64%) oraz zajmujących ostatnie miejsce Włochów (45%). Co piąty Polak deklaruje, że oszczędza regularnie (21%), a blisko 2/3 (63%), że od czasu do czasu.

Rachunek oszczędnościowy to w Polsce najpopularniejszy sposób trzymania oszczędności (53%). Mimo to Polska wypada blado np. w porównaniu z Holandią, gdzie rachunki oszczędnościowe posiada 96% osób. W ciągu ostatniego roku rachunek oszczędnościowy założyło 49% Polaków. Kolejnym najpopularniejszym wśród Polaków sposobem oszczędzania są lokaty (37%), co jest drugim najwyższym wynikiem w Europie.


 

Co trzeci Polak czuje się komfortowo ze swoimi oszczędnościami (31%). W porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania oznacza to duży spadek (-19%). Najwięcej  osób zadowolonych z poziomu swoich oszczędności mieszka w Holandii (47%) oraz Niemczech (45%), a najmniej we Włoszech (25%).

Ponad połowa Polaków deklaruje, że gdyby ich przychody znacznie się zmniejszyły, mieliby wystarczająco dużo oszczędności, aby utrzymać obecny poziom wydatków przez trzy miesiące (54%). Rekordzistami pod tym względem są Słowacy (66%) i Austriacy (63%), natomiast najniższy odsetek zanotowano w Czechach (42%) i Rumunii (40%).

Polska znalazła się w gronie krajów, których mieszkańcy posiadają najmniej pieniędzy, do których w razie potrzeby mieliby dostęp w ciągu tygodnia. Dostęp kwoty w wysokości większej niż 6 tys. zł zadeklarowało 23% Polaków, co umiejscowiło nas na dziesiątym miejscu w Europie. Co czwarty respondent z Polski zadeklarował, że w razie nieprzewidzianego wypadku miałby dostęp do kwoty nieprzekraczającej 400 zł (24%).

Polacy są podzieleni pod względem wyboru celów oszczędzania. Co trzeci oszczędza na fundusz awaryjny (35%), co czwarty na wydatki na dom (27%), kosztowne zakupy (26%) oraz urlop (24%). Co piąty Polak oszczędza bez konkretnego celu (19%). Chociaż wśród preferowanych celów oszczędzania Polacy najczęściej wymieniali fundusz awaryjny, był to najniższy odsetek wskazań odnotowany w badaniu. Bardziej zapobiegliwi od Polaków są m.in. Niemcy (60%), Turcy i Czesi (51%), Rumunii (47%) oraz Brytyjczycy (39%).


 

Polacy przodują wśród badanych krajów pod względem odsetka osób, których sytuacja finansowa w okresie ostatnich trzech miesięcy poprawiła się (15% wobec średniej dla wszystkich badanych krajów 8%). Jednocześnie 37% Polaków deklaruje, że ich sytuacja uległa w tym czasie pogorszeniu (średnia 44%).

Trzech na czterech Polaków jako przyczynę pogorszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu ostatnich trzech miesięcy wskazało na wzrost cen (73%) – to wyższy odsetek niż w pozostałych badanych krajach (średnia 69%). Polacy rzadziej niż inni podawali natomiast utratę pracy jako powód gorszej sytuacji finansowej  (12% wobec średniej 17%). Co trzeci Polak, którego sytuacja pogorszyła się w ostatnich trzech miesiącach, deklaruje że oszczędza więcej niż wcześniej (najwyższy odsetek w badaniu).


 

Ze względu na obecną sytuację gospodarczą, Polacy w ciągu ostatniego roku ograniczyli przede wszystkim wydatki na rozrywkę i czas wolny (44%) oraz ubrania i urodę (42%), choć w mniejszym stopniu niż w przypadku większości badanych krajów (średnia wyniosła odpowiednio 52% i 44%). Mieszkańcy Polski natomiast częściej niż inni ograniczali koszty związane z domem (21% wobec średniej 12%).

Połowa Polaków porównuje wysokość oprocentowania oszczędności z oprocentowaniem w innych instytucjach finansowych (50%) – to najwyższy wynik w Europie, gdzie średnia wyniosła 38%. Polacy znaleźli się także w czołówce pod względem wiedzy na temat wysokości odsetek depozytów – 72% badanych wie ile dostaje odsetek od oszczędności.


 

Ponad połowa Polaków deklaruje, że poczucie finansowego bezpieczeństwa dałaby im 5-10-krotność ich miesięcznych dochodów.

Badanie "Finansowy Barometr ING" zostało zrealizowane na zlecenie Grupy ING przez TNS Nipo w listopadzie 2012 r. na grupie 14013 respondentów w 14 krajach (Polska - n=1001, Austria, Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Czechy, Słowacja, Turcja, Rumunia).

Dołącz do dyskusji: 72 proc. Polaków ma oszczędności, najczęściej na rachunku oszczędnościowym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
glews
Tresować te małpy, tak trzymać!!! Zaciskanie pasa stanie się wkrótce naszą narodową tradycją. Powinny być ogłoszone zawody pod patronatem Premiera Tuska i Komora. Proponuję wprowadzić konkurencję "zaciskanie obroży" i chodzenie w kagańcu. W tym też pewnie byśmy przodowali. Zmęczony, zestresowany narodek!!! Brrr, czas stąd spierpapier
odpowiedź