SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

9 października wybory do Sejmu i Senatu

Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Bronisław Komorowski wyznaczył datę wyborów parlamentarnych na niedzielę, 9 października, czyli w pierwszym możliwym terminie. Wybory będą jednodniowe, a senatorów po raz pierwszy będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych.

"Zgodnie z art. 98 Konstytucji podejmuje decyzję o zarządzeniu wyborów parlamentarnych w Polsce na dzień 9 październiku 2011 r. Od dzisiaj zaczyna więc bić zegar wyborczy i zaczyna także być realizowany kalendarz wyborczy, który jest częścią tego postanowienia" - powiedział Komorowski podczas konferencji prasowej.

Zgodnie z konstytucją, prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu. Ponieważ pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku, więc kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada na 9, 16, 23 i 30 października, a więc Bronisław Komorowski rozpisał wybory w pierwszym możliwym terminie.

Prezydent przypomniał, że ppaździernikowe wybory będą odbywać się według nowych zasad zawartych w znowelizowanym ostatnio kodeksie wyborczym, który wszedł w życie 1 sierpnia. Kodeks wyborczy wprowadził m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu oraz możliwość głosowania osób niepełnosprawnych przez pełnomocnika, a dla wyborców mieszkających za granicą - głosowanie korespondencyjnie.

Natomiast w lipcu Trybunał Konstytucyjny uznał, że polskie prawo nie pozwala na przeprowadzenie wyborów dwudniowych, którą to możliwość rownież wprowadzało nowe prawo wyborcze. Prezydent uważa jednak, że do tego projektu należy wrócić w nowej kadencji parlamentu.

"Z przykrością odnotowuję, że nie jest możliwe to, o czym zawsze mówiłem z dużą sympatią, czyli przeprowadzenie wyborów dwudniowych, bo to jest naważniejsze z punktu widzenia szansy na zwiększenie frekwencji. [...] Liczę na to, że w przyszłości będzie możliwe uzyskanie takich zapisów w Konstytucji, które pozwolą na zwiększenie komfortu wyborcom oraz frekwencji wyborczej" - powiedział Komorowski.

W wyborach tradycyjnie parlamentarnych będziemy wybierać 460 posłów oraz 100 senatorów.

Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego 3 sierpnia przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie "Faktów" TVN, na czele stawki partii politycznych wciąż znajduje się Platforma Obywatelska z 39-proc. poparciem. Na drugim miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość - 29%, a na trzecim Sojusz Lewicy Demokratycznej, który otrzymał w badaniu 12% głosów.

Poza parlamentem znalazły by się wg. tego sondażu Polskie Stronnictwo Ludowe (4%), Ruch Palikota (3%) oraz Polska Jest Najważniejsza(1%).

Dołącz do dyskusji: 9 października wybory do Sejmu i Senatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl