Co czwarty dekoder z systemem operacyjnym Android TV
W II kwartale 2021 roku 26 proc. oferowanych dekoderów działało w oparciu o system operacyjny Android TV. Z raportu firmy Dataxis wynika jednak, że udział Google w tym rynku spadł, ponieważ część operatorów stawia na własne systemy operacyjne.
Kiedy uwzględnimy wszystkie dekodery obecne na rynku, to wyniki nie są już tak optymistyczne dla systemu przygotowanego przez programistów Google. To 5 proc. udziału w rynku, wliczając wszystkie starsze użytkowane dekodery.
Jakby tego było mało, w 2015 roku Android TV miał 40 proc. udziału w rynku, biorąc pod uwagę oferowane wówczas sprzęty.
Swoje systemy operacyjne rozwijają nie tylko Samsung (Tizen), LG (WebOS), ale także operatorzy kablowi i satelitarni. W oparciu o platformę Reference Design Kit (RDK) i system operacyjny Linux część operatorów kablowych stworzyło swoje systemy operacyjne.
Zobacz także: Android TV doprowadzi do dużego spadku liczby klientów płatnej telewizji
Po co operatorom własne systemy operacyjne?
Wielu operatorów płatnej telewizji tworzy własne systemy operacyjne, aby uczestniczyć w przychodach platform streamingowych. Oferują na przykład promocje łączące ich ofertę z chociażby ofertą Netflixa. Autorskie systemy operacyjne skuteczniej chronią też przed piractwem w streamingu.
W Android TV można pobrać wiele aplikacji, które umożliwiają korzystanie z pirackich list kanałów m3u. W popularnym chińskim sklepie internetowym są one sprzedawane za kilka dolarów miesięcznie jako np. „ramki do telewizora”. Umożliwiają dostęp do większości atrakcyjnych kanałów z całego świata. Z piratami trudno walczyć, ponieważ chińscy sprzedawcy po zamknięciu jednego konta, otwierają kolejne.
Własny system operacyjny w swoim dekoderze IPTV ma na przykład Polsat Box. Canal+ oferuje dekoder z Android TV.
Zobacz także: Streaming zastąpi platformy cyfrowe i sieci kablowe? „Monopol został bezpowrotnie utracony”
Android TV króluje w Azji i w regionie Pacyfiku
Z danych Dataxis wynika, że prawie 70 proc. urządzeń wprowadzanych na rynek w regionie Azji i Pacyfiku działało w oparciu o Android TV.
W Europie to nieco ponad 25 proc. Na pozostałych rynkach zaledwie 7,5 proc. Analitycy taki wynik tłumaczą rozdrobnieniem rynku operatorów kablowych na starym kontynencie.
Zobacz także: TVN24 stawia na TVN24 Go. „Ludzie coraz częściej nie mają telewizora”
W Ameryce Północnej działają duże sieci kablowe typu Xfinity (Comcast), które od lat inwestują we własne systemy operacyjne. W najbliższych latach udział Android TV może spaść także w Azji. Chiński koncern Huawei po utracie dostępu do usług Google na smartfonach inwestuje coraz więcej w telewizory. Jego system operacyjny HarmonyOS ma być alternatywą dla Android TV. Google nie zamierza się poddać. Wdraża system Google TV, który pojawia się na kolejnych telewizorach i przystawkach.
Dołącz do dyskusji: Co czwarty dekoder z systemem operacyjnym Android TV