Duże zainteresowanie ósmym multipleksem. Będzie konkurs
19 podmiotów jest zainteresowanych częstotliwościami na ósmym multipleksie przeznaczonym na naziemną telewizję cyfrową. Wśród nich są m.in. TVP, Cyfrowy Polsat, nc+, Agora czy ZPR. UKE planuje rozpisanie konkursu na operatora tego multipleksu.
Urząd Komunikacji Elektronicznej badał zainteresowanie częstotliwości z zakresu 174-230 Mhz tworzącymi tzw. ósmy multipleks po tym jak wniosek o ich rezerwację na początku listopada br. złożyła firma Emitel, operator techniczny pozostałych działających multipleksów. W ramach prowadzonych konsultacji do UKE do 19 listopada br. wpłynęły wnioski w sumie od 18 podmiotów, w tym dwa po terminie.
Wśród firm zainteresowanych MUX-8 jest sześć z obecnych już pośrednio lub bezpośrednio w naziemnej telewizji cyfrowej. Są to: Telewizja Polska, ZPR (firma kontrolująca kanały Eska TV i Polo TV oraz przygotowywany obecnie Fokus TV), Info-TV-FM (spółka kontrolowana przez Cyfrowy Polsat, będąca operatorem płatnego czwartego multipleksu z Telewizją Mobilną) oraz Kino Polska TV i Agora (współudziałowcy Stopklatki TV, która ma wiosną 2014 roku trafić na MUX-1). Po terminie do UKE wpłynął też wniosek Telewizji Puls, mającej dwa kanały na MUX-2.
Zgłosili się też nadawcy satelitarni: Discovery Polska, TVS, TVR, Telestar (nadawca iTV) i Michał Winnicki Entertainment (nadawca Power TV), spółka ITI Neovision, będąca operatorem platformy nc+ oraz Platforma Mediowa Point Group, będąca właścicielem tygodników “Wprost” i “Do Rzeczy” (jej wniosek wpłynął po terminie).
Poza tym swoje zgłoszenia wysłały takie firmy jak Pressmedial (nadawca Telewizji Regionalnej w Lublinie), Alvernia Studios (wytwórnia filmowa należąca do Stanisława Tyczyńskiego, twórcy RMF FM), Rdf2, Bcast i firma Uplink Krzysztofa Zagórskiego.
Wiadomo, że Cyfrowy Polsat i platforma nc+ zainteresowane będą częstotliwościami na MUX-8, jeśli będzie tam możliwość oferowania płatnych kanałów. Z kolei TVP chce umieścić tam swoje stacje, które nie zmieszczą się na trzecim multipleksie oraz chce oferować tam usługi dodatkowe dotyczące e-edukacji, e-goverment czy e-kompetencji.
- Na podstawie przeprowadzonej analizy Prezes UKE stwierdził, że zgłoszone zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości. Wobec tego konieczne będzie wyłonienie w drodze konkursu podmiotu, na rzecz którego dokonana zostanie rezerwacja częstotliwości dla nowego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - podano w komunikacie UKE.
Prezes UKE opracuje i uzgodni we współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji projekt dokumentacji konkursowej oraz tryb postępowania, na podstawie którego wyłoniony zostanie operator nowego multipleksu. Rada będzie musiała też ustalić, jaka będzie tematyka kanałów nadawanych na MUX-8 oraz czy będą mogły pojawić się tam stacje płatne.
Aktualnie w Polsce działają cztery multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, w tym trzy ogólnopolskie multipleksy z bezpłatną ofertą programową (MUX-1, MUX-2, MUX-3) oraz jeden multipleks telewizji mobilnej z płatną ofertą Cyfrowego Polsatu (tzw. Telewizja Mobilna).
W tej chwili trwają konsultacje dotyczące zagospodarowania piątego i szóstego multipleksu wchodzących w skład drugiej dywidendy cyfrowej, natomiast siódmy multipleks przeznaczono na szybki internet w technologii LTE.
Dołącz do dyskusji: Duże zainteresowanie ósmym multipleksem. Będzie konkurs
Już wolę TVP niż Polszmat. Ci przynajmniej uruchomili za friko kanały w HD, a Solorz? Temu jest ciągle mało, a spójrz co proponuje TV6 i ATM? Same odgrzewane kotlety, w dodatku ma już płatny MUX, wystarczy mu.
TVP ma sporo do zaoferowania. Mam nadzieję na TVP Seriale i TVP Sport w DVB-T.