SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarz TVP tweetuje o "goleniu na łyso zdjęcia Klaudii Jachiry". Nam wyjaśnia: "żartobliwy wpis"

Zbigniew Górniak, dziennikarz TVP3 Opole, napisał na Twitterze, że "szuka programu komputerowego, który pozwoli ogolić na łyso zdjęcia poseł Klaudii Jachiry". Mimo że post wywołał sporo negatywnych komentarzy w sieci, Telewizja Polska nie zamierza ukarać jego autora. - Zbigniew Górniak zaprezentował patriotyczną postawę i zdrowy system wartości - przekonuje TVP.

"Szukam programu komputerowego, który pozwoli ogolić na łyso zdjęcia poseł Klaudii Jachiry" - napisał w środę przed południem na Twitterze Zbigniew Górniak, dziennikarz TVP3 Opole, który jest częstym gościem programu "Jedziemy!" w TVP Info.

Post pojawił się dzień po tym, gdy w Sejmie marszałek Elżbieta Witek podjęła decyzję, by uczcić pamięć majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". 8 lutego br. minęło 71 lat od jego śmierci. Postać od wielu lat wzbudza kontrowersje. Dlatego, gdy część posłów skandowała "Cześć i chwała bohaterom", inni usiedli albo wyszli wtedy z sali obrad. Później wielu polityków komentowało to wydarzenie w mediach społecznościowych.

Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, napisała na Twitterze: "Bez uchwały marszałkini Witek w Sejmie uczciła Łupaszkę, którego oddział dokonał masakry na litewskiej ludności cywilnej w Dubinkach. Zgłosiłam sprzeciw i opuściłam salę. Jakim prawem wymusza się na posłankach i posłach, by czciły osoby, których powinniśmy się wstydzić? Skandal!".

Jeszcze ostrzej zareagowała posłanka Polskiej Partii Socjalistycznej. "Część Sejmu uczciła minutą ciszy rocznicę zabicia jednego ze słusznie wyklętych bandytów, odpowiedzialnego za wymordowanie tylko w Dubinkach 68 cywilów, z których 75 proc. stanowiły kobiety i dzieci. Wstyd, że wielu posłów ma takich idoli" - napisała na Twitterze Joanna Senyszyn.

Zupełnie inaczej sytuację oceniali politycy rządzącej partii. "Haniebna postawa Lewicy i części Koalicji Obywatelskiej! Wyszli z sali Sejmu albo lekceważąco siedzieli w czasie hołdu zamordowanemu przez komunistów w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. 'Łupaszka'. Cześć i chwała Bohaterowi" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

TVP: "Górniak prezentuje patriotyczną postawę"

Zapytaliśmy Telewizję Polską, czy wpis swojego dziennikarza TVP uznaje za stosowny i czy wobec Zbigniewa Górniaka zostaną wyciągnięte konsekwencje w związku z zamieszczonym na Twitterze postem. Z biura prasowego TVP dostaliśmy odpowiedź tylko na drugie pytanie. Jak czytamy, "pan Zbigniew Górniak nie zostanie ukarany, gdyż w swojej wypowiedzi zaprezentował przede wszystkim patriotyczną postawę i zdrowy system wartości, których nie umniejsza żartobliwa forma".

Telewizja wystosowała także oświadczenie,w  którym można przeczytać m.in., że Zbigniew Górniak "przedstawił obszerne wyjaśnienie swojej dezaprobaty wobec zachowania posłanki Jachiry w związku z uczczeniem przez Sejm RP pamięci Łupaszki". Jednakże - jak podkreśla nadawca - redakcje relacjonując to, "pomijały te wyjaśnienia, budując nieprawdziwy i tendencyjny przekaz".

W oświadczeniu zaakcentowano, że dziennikarz zaprzeczył zamiarowi nawoływaniu do przemocy i wyjaśnił "satyryczny charakter swojego wpisu", a także usunął go.- Mając na uwadze wyjaśnienia pana Górniaka i fakt usunięcia przez niego wpisu, w stanowisku Telewizji Polskiej nie znalazła się najmniejsza nawet akceptacja nawoływania do przemocy, czemu Telewizja Polska jest zawsze zdecydowanie przeciwna - napisano w komunikacie.

Gdy poprosiliśmy autora wpisu o wyjaśnienia, przyznał, że zna pytania, które wysłaliśmy do TVP. - Nie mogę wyjść ze zdumienia, że branżowy dziennikarski portal, który samozwańczo ogłosił się sumieniem i sędzią dziennikarskiego środowiska w Polsce, żąda od Telewizji Polskiej tłumaczeń w sprawie mojego żartobliwego wpisu na Twitterze, w którym ogłosiłem, że poszukuję programu internetowego, który ogoli głowę poseł Jachiry. Nie mogę też wyjść z oburzenia, że portal ten sugeruje swoimi pytaniami do TVP ukaranie mnie za ten wpis - mówi Zbigniew Górniak.

Pod postem pojawiło się sporo komentarzy. "Jak można być takim chamem?" - pyta Aga J. Z kolei Tomasz B. radzi: "Zbyszek, ty nie ściągaj na siebie kłopotu, bo jakiś po...eb przyjedzie do tego Opola i tobie ogoli głowę, wszystko ci ogoli". Górniak mu odpowiada: "Zapraszam". Użytkowniczka Ani ta Ani Tamta pisze: "Szukam programu komputerowego, który pozwoli poprzestawiać zęby  - Twojego zdjęcia, rzecz jasna". Górniak dopisuje: "Proszę podesłać efekt, chętnie się pośmieję".

Górniak: "Dosadna satyra, a nie akt przemocy"

Dalej wyjaśnia, czemu wrzucił taki post do sieci. - Zamieściłem go jako osobistą, świadomą, złośliwą i nacechowaną tragikomizmem, aczkolwiek zaledwie metaforyczną, reakcję na zbrukanie przez część posłów RP pamięci polskiego żołnierza niepodległościowego "Łupaszki" podczas posiedzenia 8 lutego br., kiedy to uhonorowano Wyklętego. Poseł Jachira była wśród protestujących, a padła ofiarą mojego żartu, ponieważ jest autorką wyjątkowo skandalicznego wpisu na temat samego faktu uhonorowania, jak i osoby "Łupaszki". Jej walka z pamięcią "Łupaszki" trwa już zresztą od kilku lat i obfituje w dużo bardziej nikczemne opinie - tłumaczy dziennikarz TVP3 Opole.

Górniak nie kryje, że w jego słowach na Twitterze można doszukiwać się skojarzeń z czasami II wojny światowej. - Jest oczywistym, że mój czarny humor nawiązywał do golenia głów kolaborantom podczas okupacji przez żołnierzy Armii Krajowej i nie zamierzam się tego wypierać. Była to dosadna satyra, a nie akt przemocy i jako taka powinna być oceniania. Nie miałem zamiaru zamieszczać zdjęć łysej posłanki, a nawet jakby, to i tak mieściłoby się to w ramach tzw. kultury memu i nadal byłoby tylko złośliwą satyrą wymierzoną w antypolskie poglądy polskiej posłanki - mówi Zbigniew Górniak.

Wysyła nam też screen informacji, jaką dostał od Twittera. Wynika z niego, że treść umieszczona w poście nie narusza prawa. - Administratorzy Twittera, którym zgłoszono mój wpis z terenu Niemiec, powołując się na obowiązującą tam niemiecką Ustawę Prawo Internetowe (NetzDG), uznali, że mój wpis nie naruszył zasad Twittera.

Wieczorem jednak tweet o posłance Jachirze zniknął z konta dziennikarza TVP3 Opole.

O Zbigniewie Górniaku było głośno w styczniu, gdy Rada Etyki Mediów uznała, że jego reportaż "Mroczne dzielnice: Załęże" emitowany w TVP3 Opole naruszał zasady etyki dziennikarskiej. Na materiał poskarżył się prezydent Katowic Marcin Krupa. Przekonywał, że Załęże, dzielnica Katowic, została przedstawiona jednostronnie i w oparciu o wyłącznie negatywne aspekty społeczno- ekonomiczne. Prezydent Krupa dowodził, że reportaż pokazał tę część miasta w myśl "z góry założonej tezy" i wykreował "nieprawdziwy, stygmatyzujący i krzywdzący mieszkańców wizerunek".

Rada Etyki Mediów w swoim stanowisku potwierdziła zasadność zawartych w skardze zarzutów. Jej zdaniem telewizja publiczna oraz autor i producent reportażu naruszyli zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady prawdy, obiektywizmu i pierwszeństwa dobra odbiorcy.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz TVP tweetuje o "goleniu na łyso zdjęcia Klaudii Jachiry". Nam wyjaśnia: "żartobliwy wpis"

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dsc
kolaborant
0 0
odpowiedź
User
seba
PIS niech zajmię się lepiej rozbudową i poprawą warunków bytowych w szpitalach psychiatrycznych, wydaje się, że wkrótce mogą one być baardzo przepełnione.
0 0
odpowiedź
User
Prawdziwy Polak
Oj, Zbyszek, Zbyszek, co się na starość z tobą stało. Ileż to razy całowałeś kolejne władze, by się utrzymać na powierzchni, ale żeby tak pisiaków przytulać to jest hańba. Ja wiem, że masz swoje przyzwyczajenia, a na to potrzebna jest forsa, ale żeby aż tak głęboko wchodzić w d... pisiakom.. Szkoda mi ciebie,...
0 0
odpowiedź