Einstein w Internecie
Wszystkie publikacje naukowe Alberta Einsteina, jego pisma na tematy polityczne i dzienniki z podróży, udostępniono w Internecie
Wszystkie publikacje naukowe Alberta Einsteina, jego pisma na tematy polityczne i dzienniki z podróży, udostępniono w Internecie na stronie www.alberteinstein.info. Ponad 230 rękopisów naukowych, 740 esejów o tematyce pozanaukowej i pięć dzienników z podróży - w cyfrowej formie - wprowadzono do bazy danych na stronach internetowych. Wśród pozycji znalazł się m.in. artykuł o teorii względności. Korzystanie ze stron jest darmowe.
Wiele z opublikowanych tam artykułów nigdzie się wcześniej nie ukazało - podkreśla Diana Kormos Buchwald, kierownik projektu Einstein Papers Project. "Najbardziej zapierającym dech w piersiach doświadczeniem jest czytanie rękopisów" - opowiada Buchwald. "Einstein wyrażał się bardzo jasno i zwięźle. Jego proza była bardzo elegancka, a charakter pisma - bardzo czytelny i piękny, zatem można mieć uczucie bliskości z tekstem."
Internetowy projekt to efekt współpracy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, California Institute of Technology w Pasadenie i wydawnictwa Princeton University. Uruchomienie stron zbiega się w czasie z sympozjum w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku na temat pism Einsteina.
Część rękopisów dostępna jest w angielskiej wersji językowej. W towarzyszącej dziełom uczonego bazie danych zainteresowani mogą znaleźć 40 tysięcy pozycji związanych z osobą Einsteina, pochodzących z kolekcji Archiwów Alberta Einsteina z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Od śmierci Einsteina w 1955 r. historycy gromadzili wszelkie jego publikacje i zapiski - naukowe i osobiste.
Dołącz do dyskusji: Einstein w Internecie