Facebook chce płacić podatki w Europie. Mark Zuckerberg: Jesteśmy na to gotowi
Dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg zapowiada, że jest gotowy płacić więcej podatków w Europie i z zadowoleniem przyjmuje dążenie do porozumienia w tej sprawie.
Od kilku lat trwają negocjacje w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w których biorą udział 134 państwa. Rozmowy dotyczą unikania podatków przez globalne koncerny technologiczne, takie jak Facebook, Amazon, Google czy Apple.
Giganci technologiczni, korzystając z unijnej swobody świadczenia usług, rejestrują się tylko w tych krajach UNii Europejskiej, w których są niskie podatki, a działają w całej Europie. W przypadku Facebooka jest to Irlandia, gdzie serwis społecznościowy ma swoją siedzibę.
Pod koniec ubiegłego roku OECD opracowała projekt nowych zasad prawa podatkowego, zgodnie z którymi globalne koncerny mają płacić podatki wszędzie tam, gdzie działają i mają obroty. Porozumienie w tej sprawie powinno zostać osiagnięte w tym roku.
Mark Zuckerberg w czasie sobotniego przemówienia na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium ma powiedzieć, że zgadza się na reformę podatkową i płacenie więcej podatków w różnych krajach - dowiedział się Reuters, który dotarł do fragmentów przemówenia twórcy Facebooka.
Mark Zuckerberg: Akceptujemy płacenie podatków w różnych krajach
- Rozumiemy frustrację związaną z opodatkowaniem firm technologicznych w Europie. Także chcemy reformy podatkowej i tego, aby proces OECD zakończył się sukcesem, abyśmy mieli stabilny i niezawodny system na przyszłość. I akceptujemy to, że będziemy musieli płacić więcej podatków i w różnych krajach - ma powiedzieć Zuckerberg w Monachium.
Od dawna Facebook i inni giganci technologiczni są oskarżani o to, że nie płacą uczciwie podatków w krajach, w których prowadzą działalność. W Wielkiej Brytanii Facebook zapłacił zaledwie 28,5 miliona funtów podatku dochodowego od osób prawnych w 2018 r., chociaż osiągnął zysk w wysokości 1,65 miliarda funtów. Brytyjczycy zapowiedzieli, że chcą wprowadzić własny podatek od usług cyfrowych w kwietniu, jednak większość krajów europejskich czeka na globalne porozumienie w tej sprawie.
Polki rząd również planował wprowadzenie podatku cyfrowego, a nawet uwzględnił wpływy z niego w budżecie na 2020 r. Mateusz Morawiecki oszacował je na 1 mld zł. Zrezygnował jednak z tego po wizycie amerykańskiego wiceprezydenta Mike'a Pence'a we wrześniu 2019 r. Wówczas Pence na konferencji prasowej podziękował rządowi Mateusza Morawieckiego, za "rezygnacjeę ze wprowadzenia tego opodatkowania".
W czwartym kwartale 2019 r. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 25 proc. do 21,08 mld dolarów oraz zysku netto z 6,88 do 7,35 mld dolarów. W skali miesiąca ze wszystkich platform koncernu korzysta 2,89 mld internautów, a z samego Facebooka - 2,5 mld.
Dołącz do dyskusji: Facebook chce płacić podatki w Europie. Mark Zuckerberg: Jesteśmy na to gotowi