Facebook po rozmowach z niemieckim rządem będzie szybciej usuwał rasistowskie treści
Portal Facebook oraz niemiecki resort sprawiedliwości poinformowały o powołaniu specjalnego zespołu przeznaczonego do wyławiania i usuwania z sieci rasistowskich treści, szczególnie tych dotyczących uchodźców.
Do rozmów i porozumienia pomiędzy Facebookiem a niemieckim rządem doszło po tym, jak w ubiegłym miesiącu tamtejszy minister sprawiedliwości Heiko Maas skrytykował największą platformę społecznościową za to, że zbyt ospale reaguje na pojawianie się w serwisie treści nacechowanych rasizmem i ksenofobią skierowanych szczególnie przeciwko obecnej fali uchodźców i imigrantów napływających do Europy.
W rezultacie wspólnych prac Facebooka i niemieckich władz ma powstać specjalny zespół, którego zadaniem będzie monitorowanie na bieżąco mediów społecznościowych i usuwanie z nich agresywnych treści o zabarwieniu rasistowskim. W skład zespołu wejdą też najwięksi dostawcy internetu w Niemczech oraz przedstawiciele innych niż Facebook platform social media.
Niezależnie od utworzenia specgrupy walczącej z rasizmem w sieci Facebook obiecał finansowe wsparcie niemieckich firm i instytucji monitorujących na bieżąco przejawy przemocy w internecie. Serwis zapowiedział też, że w ramach samodzielnych działań na własnej platformie będzie szybciej i skuteczniej niż dotąd blokował rasistowskie wpisy.
Według przewidywań do końca br. Niemcy przyjmą ok. 800 tys. uciekinierów z pogrążonych wojną krajów takich jak Syria i Afganistan. Wraz z napływem uchodźców w kraju rośnie sprzeciw części społeczeństwa, co z kolei przekłada się na rosnącą liczbę agresywnych treści w mediach społecznościowych skierowanych wobec imigrantów. Zgodnie z niemieckim prawem za publiczne namawianie do agresji wobec innych grup religijnych bądź etnicznych grozi kara więzienia do trzech lat.
Dołącz do dyskusji: Facebook po rozmowach z niemieckim rządem będzie szybciej usuwał rasistowskie treści